FTX kurucusu Sam Bankman-Fried 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı

NEW YORK (AP) — Kripto girişimcisi Sam Bankman-Kızartma Bir zamanlar dünyanın en popüler dijital para alışverişi platformlarından biri olan FTX'in çöküşüyle ​​ortaya çıkan yüz binlerce müşteriyi dolandırmak suçundan Perşembe günü 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Her ne kadar Bankman-Fried'ı “çok zeki” olarak tanımlasa da ABD Bölge Hakimi Louis A. Kaplan, Bankman-Fried'a ve işlediği suçlara ilişkin çarpıcı bir analiz sundu; bundan önce kendisi, savcıların istediği cezanın yarısından azına ve 105 yıldaki cezanın dörtte birinden azına mahkum edilmişti. Adliye görevlileri tarafından yönlendirildi.

Kaplan, Kasım 2022'de işleri çöküp ayrılmadan önce kripto para evreninde ortaya çıkan 32 yaşındaki Kaliforniyalı adam için “Bay Bankman-Fried'ın adının şu anda dünya çapında çamurda olduğuna şüphe yok” dedi. Müşterilerin, yatırımcıların ve alacaklıların 11 milyar dolardan fazla açığı var ve yargıç ona bu miktarı kaybetmesini emretti.

O Kasım ayında hüküm giydi Dolandırıcılık ve Komplo – Bir Super Bowl reklamı, Kongre önündeki tanıklık ve oyun kurucu Tom Brady, basketbol oyun kurucusu Stephen Curry ve komedyen Larry David gibi yıldızların ünlü desteklerini içeren başarının dramatik bir sonucu.

Kaplan cezayı Manhattan'daki aynı mahkeme salonunda vermişti; dört ay önce Bankman-Fried, hırsızlıkla değil, yenilikçi ve fedakar fikirleriyle gelişen kripto para piyasasında devrim yaratmayı amaçladığını ifade etmişti.

Yargıç, Bankman-Fried'ın tanığın ifadesinde “çoğunlukla kaçamak, kılı kırk yaran, aldatıcı sorularla” defalarca yalancı şahitlik yaptığını söyledi.

Kaplan, cezanın Bankman-Fried'ın “gelecekte çok kötü bir şey yapacak konumda olacağı” tehlikesini yansıttığını söyledi. Ve bu küçük bir risk değil. Cezanın “önemli bir süre boyunca bunu düzgün bir şekilde yapabileceği ölçüde onu etkisiz hale getirmek” için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

Kaplan, Federal Cezaevleri Bürosu'nun Banks'e kendisini San Francisco yakınlarındaki orta güvenlikli bir hapishaneye göndermesini tavsiye ettiğini, çünkü şöhretinin, büyük zenginliklerle olan bağlantılarının, otizminin ve sosyal beceriksizliğinin onu özellikle savunmasız hale getireceğini söyledi. – Güvenlik tesisi.

READ  NFL 2024 ücretsiz ajansı: Kirk Cousins'tan Falcons'a, Christian Wilkins'ten Raiders'a ve daha fazla haber, rapor, söylenti

ABD Başsavcı Yardımcısı Nicholas Roos önerdi Hapis cezası Kendisi, “sanığın bunu bir daha yapmayacağından” emin olmanın tek yolunun 40 ile 50 yıl arasında olduğunu söyledi.

Savcılar, Bankman-Fried FTX'in yasadışı siyasi bağışlar, Çinli yetkililere rüşvet, riskli yatırımlar ve lüks satın almalar şeklinde milyonlarca dolar vaat eden müşteri hesaplarını yağmalaması nedeniyle dünya çapında on binlerce kişi ve şirketin 2017'den bu yana milyarlarca dolar kaybettiğini söyledi. Karayipler'de bir mülkleri var ve lüks içinde yaşıyorlar.

Kaplan Perşembe günü avukatlarla, bazı yatırımcıların ve müşterilerin paranın bir kısmını geri alabileceği gerekçesiyle Bankman-Fried'a itibar edilmemesi gerektiği konusunda hemfikirdi. Müşterilerin yaklaşık 8 milyar dolar, yatırımcıların 1,7 milyar dolar ve borç verenlerin 1,3 milyar dolar açıkta kaldığını belirtti.

Bankman-Fried konuşurken ayağa kalktı ve duygusal bir ifadeyle özür diledi: “Birçok insan büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Ve onlar da çok hayal kırıklığına uğradılar. Bunun için üzgünüm. Her aşamada yaşananlar için üzgünüm.”

Şöyle ekledi: “Faydalı ömrüm muhtemelen bitti. Tutuklanmamdan bu yana epey zaman geçti.

Haki hapishane üniforması giyen ve ayak bileklerinden zincirlenen Bankman-Fried, yaklaşık 20 dakika boyunca konuşurken kısaca duygusal göründü, ancak “birçok hatadan” pişman olduğunu ifade etti ancak suçun bir kısmını başkalarına yükledi. Kendine özgü dağınık ve gür saçları, duruşmada sergilediği düzeltici görünümünden geri döndü.

Eski yöneticilerinden ve çalışma arkadaşlarından bazılarını övdü: “Onlar kendilerini bu işe attılar, ben de hepsini bir kenara attım. Her gün beni rahatsız ediyor.

Kaplan daha sonra Bankman-Fried'ın yorumlarını eleştirerek kendisinin “korkunç suçları işlediği için hiçbir zaman pişmanlık duymadığını” söyledi.

Savunma avukatı Mark Mukasey, sisli müvekkilini izlerken, Massachusetts Tech mezununu “zorla kazandığı parayı çalmanın yanına kâr kalacağını düşünen kibirli, açgözlü bir dolandırıcı” olarak göstermenin yanlış olduğunu söyledi. .

READ  Gri Tonlamalı Bitcoin Trust 2023'e Yaklaşıyor, Alıcılar BlackRock ETF Dosyalamasına Atlıyor

Mugesi mahkeme belgelerinde “Sam her sabah insanlara zarar vermek için dışarı çıkan acımasız bir mali seri katil değildi” dedi ve hapis cezasının tek haneli rakamlarda olması konusunda ısrar etti. “Sam Bankman-Fried, kalbinde kötü niyetle kararlar vermiyor. Hesaplamayı kafasında yapar ve kararlar verir.

Hakim daha sonra Bankman-Fried'ın hesaplamalarını eleştirdi ve onun aslında “matematiğe ve beklenen değere dayalı sonuçlara bakan bir matematik ineği” olduğunu söyledi.

Bankman-Fried'ın eski kız arkadaşı ve yönetici arkadaşı Caroline Ellison'un duruşmada verdiği ifadeye atıfta bulundu; Ellison, kendisine bir zamanlar Bankman-Fried'ın riski kucaklama istekliliğinin, bir madalyonun tura gelmesi durumunda dünyayı mutlu edeceğini söylemişti. Yok Edildi – Eğer iş başa gelirse, dünya iki kat daha iyi olacak.

Yargıç, Bankman-Fried'in şirketlerine risk almayı uyguladığını, “beklenen değer üzerine bahis oynadığını” ve büyük kazanç olasılığına takılıp kalma riskini değerlendirdiğini söyledi.

Kaplan, “Oyun bu” dedi. “Bu onun doğası.”

Bankman-Fried'ın avukatları, arkadaşları ve ailesi Vurgulanan nezaketyeniden suç işleme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Ayrıca FTX yatırımcılarının fonlarını büyük ölçüde geri aldığını iddia ettiler; iflas avukatları, FTX ve alacaklıları bu iddiaları reddetti.

İflas eden şirketi temizleyen FTX CEO'su John Ray, “Bay Bankman-Fried, hayallerle dolu bir hayat yaşamaya devam ediyor” diye yazdı: “11 Kasım 2022'de geride bıraktığı 'iş' ne çözücü ne de güvenli. “

Karar sırasında konuşan FTX müşterisi Sunil Gowri, Londra'dan 200'den fazla mağdur adına hakime etki beyanları gönderdiğini söyledi.

“Benim gibi hayalleri yok olan kurbanlarla” konuştuğunu ve “neredeyse iki yıl boyunca her gün, her gün, her gece, bol bol ağlayarak, uykusuz gecelerle FTX kabusunu yaşadıklarını” söyledi.

Bankman-Fried'in her ikisi de Stanford hukuk fakültesi profesörü olan ebeveynleri Perşembe günü mahkeme salonunu terk ederken konuşmadılar ancak daha sonra şöyle bir açıklama yaptılar: “Kalbimiz kırıldı ve oğlumuz için savaşmaya devam edeceğiz.”

READ  Rapçi Travis Scott, Texas mafya suçlamalarından kaçınıyor

Palo Alto, California'dan Bankman-Fried, bir zamanlar dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan FTX'in kurucu ortağı ve CEO'su olarak kağıt üzerinde milyarlarca dolar değerinde.

FTX, yatırımcıların Bitcoin'den Shiba Inu Coin gibi pek bilinmeyenlere kadar düzinelerce sanal para birimi satın almasına olanak tanıyor. Milyarlarca dolarlık yatırımcı parasıyla Bankman-Fried, işini tanıtmak için bir Super Bowl reklamı yayınlayarak Miami'deki bir arenanın isim haklarını satın aldı.

Ama hala Kripto para birimi fiyat çöküşü 2022, FTX'e büyük zarar verdi ve sonunda düşüşüne yol açtı. FTX'in hedge fonu iştiraki Alameda Research, 2022'de önemli miktarlarda değer kaybeden çeşitli kripto yatırımlarından milyarlarca dolar satın aldı. Bankman-Fried, Alameda'nın bilançosundaki boşlukları FTX müşteri fonlarıyla kapatmaya çalıştı.

Bankman-Fried'ın yakın çevresinden üç kişi ilgili suçları kabul etti ve duruşmasında ifade verdi.

Ellison'a ek olarak, Bankman-Fried'ın eski arkadaşlarından ikisi – Gary Wang ve Nishad Singh – Bankman-Fried tarafından dolandırıcılık yapmaya yönlendirildiklerini hissettiklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir