GERÇEKLER DİKKAT: Gerçek olan yerine Trump’ın sahte sabıka fotoğrafları dolaşıyor

NEW YORK (AP) – Donald Trump siyah bir tişörtle doğrudan kameraya baktı. Takım elbise ve çizgili kravatla yandan göz atmak. Turuncu bir tulum içinde zonkluyor.

Trump, rezervasyonu ve duruşması sırasında aslında bir tane çekmemiş olsa da, eski başkanın sabıka fotoğrafını gösterdiği iddia edilen benzer görüntüler Salı günü internette dolaştı. Manhattan Ceza Mahkemesi’nde.

Fabrikasyon görüntüler, en azından bazı yapay zeka metinden görüntüye oluşturucular kullanılarak oluşturulurBazı sosyal medya kullanıcıları görsel ikona aldandı Trump 34 ayrı suçla itham edildi. İş kayıtlarında tahrifat yapmak.

Kendi sahte sabıka fotoğrafından para topladığı yönündeki tüm iddiaları kabul eden Trump, Salı günü destekçilerine gönderdiği bir e-postada kampanyasının bir tişört üzerine sıvandığını söyledi.

Gerçekleri buradan kontrol edin.

İddia: Sosyal medyada dolaşan görüntüler, eski cumhurbaşkanının Salı günü çekilen sabıka fotoğraflarını gösteriyor.

Gerçekler: Bu resimler, rezervasyon fotoğrafları gibi görünecek şekilde oluşturulmuş veya değiştirilmiştir.

Salı günü gözaltına alındıktan sonra, rezervasyon sürecinin bir parçası olarak Trump’ın parmak izi alındı, ancak iki kolluk görevlisine göre sabıka fotoğrafı çekilmedi. Yetkililer, sürecin ayrıntılarını alenen tartışamadı ve isminin açıklanmaması koşuluyla Associated Press ile görüştü.

Bununla birlikte, Salı günü Twitter, Facebook, Instagram ve TikTok’ta Trump’ın bir polis fotoğrafını gösterdiğini iddia eden 10’dan fazla sahte görüntü dolaştı, bazıları diğerlerinden daha gerçekçi.

“1-10 arası Trump’ın tutuklanmasından ne kadar memnunsunuz?” 13.000’den fazla beğenilen bir gönderide sahte rezervasyon fotoğrafı paylaşan bir Twitter kullanıcısı yazdı.

Sosyal medyada dolaşan görüntüler, eski cumhurbaşkanını takım elbise ve kravattan tişörte kadar değişen kıyafetler içinde, numaralı duvarlara veya gri ve beyaz arka plana karşı gösteriyor.

Trump’ın kampanyası da kendi sabıka fotoğrafını uydurdu ve destekçilerine “Suçlu Değil” yazan bir tişört resmi gönderdi. Yükseklik işaretçileri ve yapay rezervasyon ayrıntıları içeren bir levha düzenlenerek oluşturulmuştur. Mevcut vesikalık eski başkanın.

READ  Müşteri tepkisinin ardından bazı LGBTQ öğelerini kaldırma hedefi

Diğer varyantları paylaşan bazı kullanıcılar, bunların geçen ayki sahte görüntü selinin arkasında olan AI araçları kullanılarak oluşturulduğunu itiraf etti. Trump’ın New York City polis memurları tarafından şiddetle tutuklandığını gösterdiği bildiriliyor.

Sahte sabıka fotoğraflarının çoğunda, genellikle rezervasyon fotoğraflarında görülen yükseklik tablosu yerine arka planda aptalca numaralı metinler gibi yapay sanat eseri işaretleri vardı.

Video teknolojisini insan hakları için kullanmak üzere çalışan kar amacı gütmeyen Witness’ın yönetici direktörü Sam Gregory, bazı gönderilerin bariz şakalar olarak paylaşılmasına karşın, yapay zeka görüntülerinin “bağlam bozulmasına yol açtığını” söyledi.

Yani, parodi veya hiciv gibi ilk bağlamlarını kaybederlerse, görüntüler yanlış bilgi veya yanlış bilgi olarak yayılabilir.

Gregory, “Diğer manipüle edilmiş medyalarda olduğu gibi, paylaşma hızı gerçekleri kontrol etme hızını geride bırakıyor” dedi ve “insanlar inanmak istediklerini paylaşır.”

___

Washington’daki Associated Press yazarları Michael Balsamo ve Colin Long bu rapora katkıda bulundu.

___

AP’nin, çevrimiçi dolaşan yanlış içeriğe olgusal bağlam eklemek için dış kurum ve kuruluşlarla çalışmak da dahil olmak üzere, yaygın olarak paylaşılan yanlış bilgileri ele alma çabasının bir parçasıdır. AP’de doğruluk kontrolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir