Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bugün saat 12.00 sıralarında Kardak Kayalıkları’nı ziyaret etmeye gitti.

Türkiye ve Yunanistan arasında 1996 yılında çıkan krizde, Yunan helikopterinin düşmesi sonucu 3 Yunan subayın yaşamanı yitirdiği olayın yıl dönümünde, Kilim Adası’nda anma törenleri düzenlendiği sırada, bir Yunan botu, Genelkurmay Başkanı Akar’ı taşıyan hücum botunun önüne geçerek engel oldu.

29 Ocak 2017 Kardak krizi Hulusi Akar

Doğan haber ajansının haberine göre, Yunan botunun, Genelkurmay Başkanının Kardak’a girmesini önlemeye çalışması gergin anların yaşanmasına sebep oldu.

Yarım saat süren gerginlikten sonra Hulusi Akar, Bodrum’a geri döndü.

Sponsorlu

Konu ile ilgili olarak TSK’dan bir açıklama geldi. Açıklama şöyle:

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile birlikte 29 Ocak 2017 tarihinde, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı bağlısı gemilerde inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur.

Ziyaret sırasında Kardak Kayalıkları bölgesinde Deniz Kuvvetlerimize ait iki hücumbot ile seyir icra edilmiştir.

Orgeneral AKAR, TSK olarak Ege Denizinde icra etmiş olduğumuz tüm faaliyetlerde deniz alaka ve menfaatlerimizin korunmasında daima dostluk ve barışı göz önünde bulundurduğumuzu belirtmiştir.

İlaveten ülkemizin ve milletimizin hak ve menfaatlerinin karada, denizde ve havada korunması için TSK’nın azim ve kararlılıkla, gayret ve çabalarını artırarak sürdürmekte olduğunu vurgulamıştır.

Yunanistan’dan da Açıklama Geldi:

“29 Ocak günü saat 11.00’de bir Türk savaş gemisi ve içinde özel kuvvetlerin olduğu 2 şişme bot İmia adasına yaklaştı ve 7 dakika orada kalarak Yunan karasularını ihlal etti. Yunan tarafı olarak bölgede sahil güvenlik kuvvetlerinin gemileri bulunuyordu. Aynı zamanda Deniz Kuvvetlerinin de bir gemisi Türk gemilerini takip etti. Türk gemileri Yunan karasularına girdikten sonra hemen gerekli tedbirler alındı ve uyarılarda bulunuldu. Türk gemileri bölgeden ayrılarak Bodrum istikametine yöneldi” via CNNTurk

1996’da Ne Olmuştu?

Yunanistan ile Türkiye arasında Figen Akat isimli Türk bandıralı bir geminin Kardak Kayalıkları’nda karaya oturması sebebiyle Türk ve Yunan kurtarma ekipleri arasında çıkan anlaşmazlık sonucu meydana gelen kriz, iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmişti.

1996 Kardak Krizi

Yunan Ordusu, bu olaydan kısa bir süre sonra doğuda bulunan bir adaya asker çıkarıp bayrak dikti. Bunun üzerine iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın çevresinde konuşlanmıştı.

O dönemde başbakan olan Tansu Çiller, “O bayrak inecek, o asker gidecek” diyerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaşa hazır olduğunu açıklamıştı.