Yüksek Seçim Kurulu (YSK), olası bir seçim için oy pusulalarının basımına başladı.

Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine göre, YSK olası bir erken seçim için 17 Ekim’de filigranlı kâğıt basımına başlayacak. Önceki oy pusulalarını yurtdışında basan YSK bundan sonra oy pusulalarını İzmir’de basacak.

Devlet Malzeme Ofisi (DMO), YSK için seçim pusulası ve zarf yapımından kullanılmak üzere filigranlı kâğıt ihtiyacını karşılamak amacıyla geçtiğimiz haziran ayında ihaleye çıkmıştı.

İzmir’de basılacak oy pusulalarının kontrol edilmesi amacıyla YSK bünyesinde bulunan bazı üyeler bulunuyor. Bu üyeler İzmir’e gidip oy pusulası ve zarfların üretilmesi sırasında kontroller gerçekleştirecek.

Sponsorlu

17 Ekim’de başlanacak oy pusulalarının basımının 4 Ocak’ta sona ermesi bekleniyor.

Türkiye hükümetine yönelik gerçekleşen darbe girişimini protesto eden bir kişi
Türkiye hükümetine yönelik gerçekleşen darbe girişimini protesto eden bir kişi

ERKEN SEÇİM OLABİLİR Mİ?

Türkiye şartlarında evet her an bir erken seçim ile karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü ülkemizde siyaset ansızın yön değiştirebiliyor ve beklenmedik olaylar yaşanabiliyor. Darbe girişimi sonrasında yüz binlerce kişi işten çıkarıldı on binlerce kişi hakkında da soruşturma başlatıldı.

Darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla göz altına alınan askerlerin yanı sıra siyasetçilerden de bir çok isim darbe girişimine katılmış olabilir bunun planlayıcısı olabilir. İlerleyen günlerde darbenin siyasi ayağına yönelik soruşturmaların yapılabileceği Ankara kulislerinde konuşuluyor.

Öte yandan şuan için hükümet erken seçime sıcak bakmıyor ancak başta da belirttiğimiz gibi Türkiye’de dengeler bir anda değişebilir. Darbeye girişimine katılan milletvekilleri varsa bunlar hakkında soruşturmalar yapılacaktır ve milletvekillikleri düşürülüp partilerinden ihraç edilebilecekler.

Böyle bir durumda da AK Parti milletvekili sayısı düşecektir. Bundan dolayı erken seçim olasılık olarak görülebilir.

YSK’nın seçim takvimine buradan ulaşabilirsiniz.