15 Kasım 2017 tarihinde YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu SDG’den kaçarak ÖSO’ya teslim olan ve daha sonra Türkiye’ye getirilen Talal Silo, Anadolu Ajansı’na konuştu.

AA tarafından yapılan duyuruda, Silo’nun SDG-ABD ilişkisi ile ilgili önemli sayılabilecek bazı bilgileri AA ile paylaştı.

AA’nın bugün (2 Aralık 2017) sabah saatlerinde abonelerine duyuracağı röportaj bölümler halinde paylaşılacak.

AA’da yer alan duyuruya göre, eski sözcü Silo ABD’li yetkililerin silah yardımlarıyla ilgili bilinmeyen birçok bilgiyi açıkladı.

Silo ayrıca, SDG’nin nasıl kurulduğunu, PYD’nin Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e çıkış koridoru konusunda ABD’li yetkililerin neler söylediklerini, Rakka’dan IŞİD’lileri tahliye anlaşmasının nasıl yapıldığını ve Türkiye’nin Karaçok operasyonunun sonuçları gibi bir dizi konuyla ilgili konuştu.

Detaylar viahaber.net’te paylaşılacak. Lütfen takipte kalın!

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG’nin sözcülerinden olan Talal Silo, 15 Kasım tarihinde Cerablus’ta ÖSO’ya teslim olmuştu. Silo daha sonra Türkiye’ye getirilerek sorgulanmıştı.

SDG eski sözcülerinden Talal Silo’nun teslim olduğuna dair paylaşılan görsel

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ise yapmış olduğu açıklamada, sözcülerinden Talal Silo’nun saf değiştirerek Özgür Suriye Ordusu’na katılmasının ve Türkiye’ye gitmesinin temel sebebinin ailesinin Türkiye tarafından tehdit edilmesi olduğu öne sürülmüştü.

Çoğunluğunu Türkiye tarafından ‘terör örgütü’ olarak nitelendirilen Suriye’deki Kürt silahlı gücü YPG’nin oluşturduğu SDG’den yapılan açıklamada “General Talal Silo saygı duyulan bir komutandı” ifadesi yer almıştı.

Açıklamada, Silo ile irtibatın koptuğu belirtilirken, “Talal Silo’nun kaybolmasının, Türk istihbaratı (MİT) tarafından yürütülen ve Silo’nun ailesini de kapsayan özel bir operasyon sonucu olduğuna inanıyoruz” denilmişti.

[Via AA]