Türkiye’nin muhtemel askeri operasyonuna karşı YPG’den Şam yönetimine işbirliği çağrısı geldi.

Suriye Demokratik güçleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birkaç güne kadar Suriye topraklarında Fırat’ın doğusunda kalan YPG kontrolündeki bölgeye operasyon başlatılacağını duyurmuş, YPG’nin çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanlarından Mazlum Kobani de buna ‘en güçlü şekilde karşılık vereceklerini’ belirtmişti.

Washington yönetimiyse ABD’nin IŞİD’e karşı savaşan askerlerini tehlikeye atacağı gerekçesiyle Türkiye’nin olası askeri operasyonunu ‘endişe verici’ ve ‘kabul edilemez’ bulduğunu açıklamıştı.

Sputnik’in aktardığı habere göre YPG, ülkenin sınırlarını ve topraklarını Türkiye’ye karşı korumak için Suriye yönetimine bir çağrı yaparak Şam yönetimiyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını aktardı.

Sputnik söz konusu haberi Suudi Arabistan’a ait Londra merkezli Şarkul Avsat gazetesinden aktardı.

Gazeteye konuşan YPG’nin Genel Komutanı Sipan Hemo, “Türkiye, Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı sarf ediyor ve bunu öncelikli işi olarak görüyor. Güçlerini sınıra sevk etti ve Suriye’nin içini bombaladı” şeklinde konuştu.

“Eğer hazırlarsa, biz sınırları koruma mekanizmalarını ve Türkiye’ye karşı işbirliğini konuşmaya hazırız” şeklinde konuşan Hemo, Esad yönetimine ‘ülkenin topraklarını koruma’ çağrısı yaptı.

Türk istihbarat yetkililerinin, Suriye muhalefetiyle toplantı yaptığını öne süren Hemo, Ankara’nın muhaliflerden Zeytin Dalı operasyonuna benzer yeni bir operasyona hazır olmalarını talep ettikleri öne sürdü.

Anadolu Ajansı ise son olarak kaynak göstermeden, ABD’li yetkililerin Özgür Suriye Ordusu’nu Türkiye’nin olası operasyonuna katılmamaları yönünde sert bir şekilde uyardığı iddiasını ortaya atmıştı.