Üniversiteye girmek için hazırlananların girdiği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 13 Mart 2016 tarihinde yapılmıştı. Ardından açıklanan bazı soruların cevapları adayların kafasında soru işaretleri bıraktı. Yanlış veya hatalı soruların bulunduğu YGS sınavı iptal olacak mı?

Eğer YGS sınavı iptal edilmez ise hatalı sorular iptal edilecek çünkü geçmişte de buna benzer olaylar olmuştu ve sınavdaki yanlış sorular iptal edilerek tüm adaylara eşit muamele edildi. Yani soruyu yanlış veya doğru yapmış olmak önemli değildir eğer bir soru yanlış ise.

Birkaç soru yanlış olduğu için sınavın iptal edilebileceği konusunda sosyal medyada tartışmalar başlamasından sonra ÖSYM’den jet açıklama geldi. ÖSYM kendi resmi Twitter hesabından bir açıklama yayınlarak, hatalı olduğu belirtilen sorularla ilgili öğrencilere ‘müsterih olun’ çağrısında bulundu.

kalem (1)PEKİ YGS 2016 HANGİ SORULAR HATALI VEYA YANLIŞ?

Sponsorlu

ÖSYM’nin 14 Mart tarihinde açıkladığı YGS 2016 sorularından sonra,  birçok öğretmen sınavdaki bazı sorularda hatalı ve çelişkili sorular olduğu konusunda fikir birliği sağladı. Uzmanlara göre ise; Türkçe testinde 28’inci, Fizik testinin 9’uncu ve 7’nci sorusunun yanlış olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Coğrafya testindeki 21’inci sorunun çelişkili olduğu iddia edildi. Matematik testinin ise 15 ve 30’uncu sorularında hata olabileceği belirtildi.

Hatalı sorularla ilgili kısa zamanda ÖSYM’den yeni bir açıklama bekleniyor. Bu açıklamanın ne zaman olacağına ilişkin ise henüz belirlenmiş bir takvim söz konusu değil. Ancak bu hafta sonu açıklama yapılması bekleniyor.

2016 iptal mi, iptal edilen sorular, ösym, sınav, fizik sorular, matematik sorular