Türkiye vatandaşları vizesiz Avrupa hayali kurarken Avrupa Birliği’nden (AB) vizesiz seyahat hakkına sahip yeşil ve gri pasaport sahipleri için kötü haber geldi.

Türk bayrağındaki hilal ve ay simgesi [pasaport]
AB’ye giriş yapmak isteyen yeşil ve gri pasaport sahipleri AB’ye girebilmek için artık seyahat izni almak zorunda kalacak.

Avrupa Parlamentosu’nun duyurduğu uygulamayla birlikte bundan sonra yeşil ve gri pasaport sahiplerinin de AB’ye giriş yapmak isterken izin alması gerekecek.

Avrupa Parlamentosu (AP) vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin artık seyahat izni uygulamasına tabi tutulacağını duyurdu.

Avrupa Parlamentosu, resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Yeni sistem, şimdiye dek vizeye ihtiyaç duymadan AB’ye giriş yapan yolcuların, artık bir seyahat iznine sahip olmalarını gerektiriyor. Bu sayede sınırlarımıza varmadan önce, kimin AB’ye geldiğini öğrenebileceğiz. Detaylar için videomuzu seyredin” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Parlamentosu tarafından paylaşılan videodaki ifadeler şöyle:

“2020 yılında vizesiz geçiş hakkı olan 39 milyon yolcunun AB’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bu yolcular, ETIAS’a (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) başvurmak zorunda. AB’ye gelmeden önce 7 euro karşılığında internet üzerinden sisteme başvurmaları gerekiyor. 18 yaşının altındaki ve 70 yaşının üstündeki yolcular, sisteme başvururken herhangi bir ücret ödemeyecek. Başvurular, güvenlik birimleri tarafından kontrol edilecek.”

Vizesiz geçiş hakkına sahip kişiler artık seyahat izni uygulamasına tabi tutulacak. Bu uygulamanın, sınır kontrolü için yürürlüğe konulduğu belirtiliyor.

Videoda, Avrupa Parlamentosu üyesi, Macar parlamenter Kinga Gal da konu hakkında bir açıklama yapıyor. Kinga Gal’ın sözleri şu şekilde:

“En önemli unsur, güvenliği sağlamak ve kendi vatandaşlarımızı korumak.”

Video, şu cümlelerle devam ediyor:

“Seyahat başvurusu, salgın tehlikesi, yasadışı göç ve güvenlik tehdidi teşkil eden durumlarda reddedilebilir. Verilen izin, 3 yıla kadar geçerlidir.”