Kocasının kendisiyle ilgilenmediği iddiasıyla boşanma davası açan kadın, hiç beklemediği bir kararla karşılaştı.

Kadının sosyal medyada alkollü fotoğraflar paylaşması eşinin ‘kişilik haklarına saldırı‘ sayıldı. Yargıtay’ın kararı yerel mahkemece onanırsa E.G isimli kadın eşine tazminat ödemek zorunda kalacak.

Sponsorlu

Habertürk’ten Yasemin Güneri’nin aktardığı habere göre, Kocaeli’nde yaşayan E.G. kocasının birlik görevlerini yerine getirmediğini, kendisini ihmal ettiğini belirterek boşanma davası açtı ve tazminat talep etti.

E.G.’nin kocası O.G. de karşı dava açarak karısının sürekli alkol kullanarak sosyal medyada buna ilişkin paylaşımlarda bulunduğunu ve güven sarsıcı davranışları olduğunu öne sürdü.

Kocaeli 2. Aile Mahkemesi, çiftin boşanmasında eşit kusurlu olduklarına karar vererek tazminat taleplerini reddetti. O.G. davayı temyiz edince dosya Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne geldi.

Daire, tüm çiftleri ilgilendiren bir gerekçeyle bozma kararı verdi.

“Kadın erkekten daha kusurlu”

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bozma kararında şu görüşleri dile getirdi:

“Davalı-karşı davacı kadının sürekli alkol kullanarak sosyal medyada buna ilişkin uygunsuz paylaşımlarda bulunduğu anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu durum karşısında boşanmaya neden olan olaylarda davalı-karşı davacı kadının, erkeğe nazaran daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Kadının davranışları erkeğin kişilik haklarına saldırı teşkil edecek niteliktedir. Öyleyse, davacı-karşı davalı erkek yararına Türk Medeni Kanunu’nun 174/1-2. maddesi koşulları oluşmuş olup, tarafların ekonomik ve sosyal durumları, fiilin ağırlığı ve hakkaniyet kuralları gözetilerek davacı-karşı davalı erkek yararına uygun miktarda maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlemesi sonucu bu isteğin reddi doğru olmamış ve bozmayı gerektirmiştir”

Karar emsal niteliği kazanabilir

Yerel mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uyarsa, karar kesinleşmiş olacak. Bu kararla birlikte, sürekli alkol alarak sosyal medya hesabından bunu yayınlayan kadın, kocasına tazminat ödemek zorunda kalacak.

Artık sosyal medya hesabından alkol kullanırken fotoğraf paylaşan çiftler daha dikkatli olmak zorunda kalacak.

Yerel Mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uymayıp, verdiği kararda direnirse dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine gelecek. Genel Kurul’un vereceği karar emsal olacak.

Yargıtay’ın kararında dikkat çeken nokta, sosyal medya hesabından alkol kullanırken çekilen fotoğrafları paylaşmak ‘kusurlu davranış’ ve ‘kişilik haklarına saldırı’ kabul edilmesi oldu.

Kişilik hakları, şahısların ‘kişiliğine bağlı olan hak’ anlamına geliyor. Kişilerin şerefi, onuru, itibarı, özel hayatı veya mahremi kişilik hakları arasında yer alıyor.

Örneğin, bir din görevlisinin eşinin sürekli alkol alırken çektiği fotoğrafları sosyal medyadan paylaşması, din görevlisinin kişilik haklarına saldırı olarak kabul edilebilir.

Suçların ve davranışların şahsiliği, evlilik hayatında pek geçerli davranışlar kabul edilmiyor. Fakat, Yargıtay’ın verdiği bu kararda davacı kocanın kişilik haklarının neden saldırıya uğradığı bilgisine yer verilmemiş.

[Via Habertürk/Yasemin Güner]