Arkeologların yaptığı kazılar sonucunda M.S. 79’da patlayan Vezüv yanardağından kaçarken bir taşın altında kalarak kafası ve üst gövdesi ezilen bir adamın iskeleti bulundu.

Antik Roma kenti Pompeii’de devam eden kazılarda bulunan iskeletin 2 bin yıllık olduğu düşünülüyor.

Sponsorlu

Yanardağın patlaması sırasında oluşan volkanik bulutun içinden koşarak kaçmaya çalışan bu insan, kafasına düşen iri bir taş yüzünden hayatını kaybetmiş.

İnsanın gövdesinin kemiklerini bulan arkeologlar, kafatasının taşın altında ezildiğini tahmin ediyor.

pompei cnn international ile ilgili görsel sonucu

İskeletin kaval kemiğinde bulunan lezyonlar, adamın bir kemik hastalığına sahip olduğunu, bu yüzden de hızlı koşamadığını da ortaya koyuyor.

Arkeologlara göre, 30 yaşından büyük olduğu düşünülen insan, yanardağın ilk patlamasından kurtulmayı başarmış ve vadiden aşağıya doğru kaçmış, fakat topallayarak yürüyebilmiş olabilir.

pompei cnn international ile ilgili görsel sonucu

Topallayarak kaçmaya çalışan adamın kafasını ezen taş, düzgün kesimli olduğu için, büyük bir kapının sövesinden koptuğu tahmin ediliyor. Muhtemelen bu taş, volkanik akıntının şiddeti ile savrularak adama çarptı. Yüksek ısıya sahip volkanik akıntı, gaz, lava parçaları ve volkandan kopan diğer kalıntıları barındırıyordu.

Pompeii Arkeoloji Parkı Genel Direktörü Massimo Osanna, bu buluşun arkeolojik açıdan çok önemli olduğunu ifade ederek kazı ekibinde sadece arkeologların değil, birçok farklı alandan uzmanların çalıştığını söylüyor: “Kazı ekibimizde mühendisler ve restoratörler bulunuyor. Dron ve üç boyutlu tarama gibi teknik araçlardan da faydalanıyoruz. Böylelikle kazı yaptığımız alanı geçmiştekine benzer şekilde canlandırabilmemiz mümkün oluyor.”

[Via CNN International]