ABD merkezli TIME dergisi, dün Suruç’ta yaşanan acı olaylara ilişkin yaptığı haberde, hükümete yakın medya ile yerel kaynakların aktardığı bilgilerin çeliştiğini aktardı.

time dergisi ile ilgili görsel sonucu

Dergi, Türkiye’de seçim öncesi gerilimin giderek tırmandığını da yazdı.

ABD’nin en yüksek tirajlı dergileri arasında yer alan TIME, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dün seçim çalışmaları esnasında çıkan ölümcül şiddet olaylarını okuyucularına aktardı.

TIME, hükümete yakın basın kuruluşlarının haberleri ile yerel kaynakların tanıklıklarının örtüşmediğini abonelerini aktardı.

Dergi, çatışmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın HDP seçmeninin ‘markaja alınması’ talimatı verdiğinin ortaya çıkması sonrası patlak verdiğine de dikkat çekti.

Gazete Duvar’ın çevirdiği haberde yer alan ifadeler şöyle:

“İktidar partisinin bir üyesinin perşembe günkü kampanya durağında çatışma çıkması üzerine dört kişi öldü, sekiz kişi yaralandı. Bu, ülkede 24 Haziran’da düzenlenecek seçimler öncesinde artan gerilimin son göstergesiydi.

BBC’nin haberine göre, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) milletvekili olan İbrahim Halil Yıldız’ın Türkiye’nin güneydoğusunda nüfusunun büyük çoğunluğu Kürt olan Suruç ilçesini ziyaret ettiği sırada, yanındakiler ile esnaf arasında bir kavga çıktı.

Görgü tanığı: Suruç’ta yaşananların 3 günlük geçmişi var
Anadolu Ajansı gibi hükümet yanlısı medyanın haberine göre, Kürt esnaf milletvekilinin yanındakilere saldırıp ağabeyini öldürerek şiddeti provoke etmişti. Fakat BBC’nin Kürt kaynaklarına göre, siyasetçi pek dostane bir şekilde karşılanmayınca, korumaları ateş açtı.

Sekiz kişinin hastaneye kaldırıldığı, polisin 10 kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye siyasetine son 15 yıldır hâkim olması sonrası her zamankinden zayıf göründüğü bir dönemde, seçim konusundaki beklentiler ve kaygılar zirve yapmış durumda. Erdoğan ikinci bir dönemi daha hedeflerken, bazıları, partisinin parlamento çoğunluğunu kaybedebileceğine inanıyor.

BBC’nin haberine göre, perşembe günü yaşanan şiddet, Erdoğan’ın oyların yönünü değiştirmek için Kürtlere baskı yapılmasını savunduğu belirtilen ve sosyal medyaya yüklenen bir videonun ardından geldi. Cumhurbaşkanı’nın videoda, parti yetkililerine Kürt yanlısı muhalefet partisi HDP’ye odaklanma talimatı verdiği belirtiliyor.

Erdoğan ayrıca, AKP yetkililerinin seçim sandıklarına diğer partilerden erken gitmesi halinde [İstanbul’da] ‘işi başlamadan bitirmekten’ söz ediyordu.”