Yurtiçinde olduğu kadar 24 Haziran seçimleri yurtdışında da yoğun ilgi gördü.

Anadolu Ajansı’nın açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) adayı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52’den fazlasını alarak Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemini hayata geçirdi.

Dış basın da konuyla ilgili olarak yoğun şekilde haber akışı gerçekleştirdi. İşte onlardan bazıları…

Sponsorlu

Le Monde: Muhalefette hayal kırıklığı

Fransız gazetesi Le Monde ise 24 Haziran seçimlerini okuyucularına “Erdoğan zaferini ilan etti, muhalefet sonuçlara itiraz ediyor” şeklinde aktardı.

Haberde, “Erdoğan’ın ilk turda kazanıyor olması muhalefet tarafında büyük bir hayal kırıklığıyla karşılandı” denildi.

Washington Post: Yeni yönetim sistemi Erdoğan’a geniş yetkiler tanıyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Amerikan Washington Post gazetesi ise haberi “Erdoğan resmi olmayan sonuçların zafere işaret ettiğini söylüyor, muhalefet partisi ‘Manipülasyon var’ diyor” başlığıyla okuyucularına aktardı.

Erin Cunningham imzalı haberde “Parlamento ve yargı sisteminin otorite alanını daraltmak üzere tasarlanmış olan yeni cumhurbaşkanlığı sistemi, Erdoğan’a geniş yetkiler tanıyacak. Muhalifler, bunun tek adam rejiminin önünü açacağını söylüyor” ifadelerine yer verildi.

Financial Times: Muhalefet açıklanan sonuçlara itiraz ediyor

İngiliz Financial Times gazetesi ise 24 Haziran ile ilgili haberini “Destekçileri Erdoğan’ın zafer ilan etme yolunda olduğunu söylüyor” şeklinde aktardı.

Haberde, “Erdoğan’ın destekçileri Cumhurbaşkanı’nın 5 yıl daha görevde kalacağını iddia ediyor. Ancak muhalefetin adayı Muharrem İnce Anadolu Ajansı’nın açıkladığı verilere itiraz ediyor” ifadelerine yer verildi.

Wall Street Journal: Ezici zafer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Yine Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise haberinde daha kesin bir dil kullanarak “Erdoğan bir kez daha Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak seçildi” cümlesine yer verdi.

Haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden ezici bir zaferle çıktı. Seçmenler, ülkeyi 15 yıldır yöneten Erdoğan’a ve giderek otoriterleşen yönetim biçimine destek verdi” ifadeleri kullanıldı.

Guardian: Erdoğan kendisine güvenen bir tonla konuştu

İngiliz Guardian gazetesi seçimle ilgili gelişmeleri internet sitesindeki canlı anlatım sayfasından bildirdi. Gazetenin İstanbul muhabiri Kareem Shaheen, Erdoğan’ın Huber Köşkü’nde yaptığı konuşmaya dikkat çekti.

Shaheen izlenimlerini şöyle aktardı:

“Erdoğan, kendisine güvenen bir tonla yeni cumhurbaşkanlığı sistemine geçişle hayata geçirilecek olan bir dizi büyük projeyi sıraladı ve Türkiye’nin kendisine bağımsız bir yol çizeceği mesajını verdi.”

[Via BBC News Türkçe]