WikiLeaks, kaynaklarını gizleyerek hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan bir organizasyon.

Daha önce dünyadaki birçok ülkenin gizli yazışmalarını deşifre eden organizasyon şimdi de İktidar Partisi AK Parti’ye ait yeni belgeleri yayınladı. WikiLeaks daha önce yaptığı açıklamayla bu belgeleri yayınlayacağını açıklamıştı. Organizasyon, 2010 yılından başlayarak darbe teşebbüsünden bir hafta önceye kadar süren AK Parti’nin iç yazışmalarını Twitter hesabından paylaştı.

WikiLeak'in yazışmaları paylaşırken kullandığı görsel
WikiLeak’in yazışmaları paylaşırken kullandığı görsel
WikiLeaks’in paylaştığı bu belgeler zamanlama açısından da çok manidar oldu. Türkiye’de gerçekleşen darbe girişiminden sonra yayınlanan belgelerle ilgili yapılan açıklamaya göre, maillerin ifşa edilmesi başarısız darbe girişiminin arkasındaki unsurlarla hiçbir bağı yok.

Sponsorlu

Yazışmaların sonbahar aylarında yayınlanması bekleniyordu fakat başarısız olan darbe teşebbüsünden sonra bu karar erkene çekildi.

Ayrıca yapılan bir açıklama oldukça dikkat çekti. WikiLeaks, “AK Parti’nin, yayınlanan e-postalarının çoğunda hassas iç meseleler yerine dünyayla uğraştığı dikkate alınmalı” ifadesini kullandı.

762 farklı e-posta adresinden yollanan 294.548 adet mailin yer aldığı arşiv WikiLeaks’in web sitesinde duruyor. Arama filtresi kullanarak detaylı olarak bir tarih aralığı belirleyip görüntülenebilen yazışmalar ile ilgili yapılan bir açıklamada, “Materyallerin darbe girişimi, ya da rakip siyasi parti ya da devletle herhangi bir suretle bağlantılı olmadığını teyit ettik” ifadesine yer verildi.

Yazışmalar 2010 yılından başlayıp 6 Temmuz 2016’ya kadar AK Parti içinden gönderilen mailleri kapsıyor.

AK Parti Genel Başkanı'nın seçileceği 2'nci Olağanüstü Kongre
AK Parti Genel Başkanı’nın seçileceği 2’nci Olağanüstü Kongre
Ayrıca belgelerin yayınlanmasından sonra siber saldırıya maruz kaldıklarını belirten bir tweet attılar. Siber saldırının kaynağının Türkiye’den olduğu belirtiliyor. Belgelerin yayınlanmasıyla birlikte kısa zaman içerisinde web sitesine Türkiye’den erişim engeli koyuldu. Fakat VPN gibi araçlar kullanılarak bu bilgilere erişmek hala mümkün.