Hindistan’da Whatsapp’tan yayılan yanlış haberler yüzünden linç edilen 12 kişiden sonra popüler mesajlaşma uygulaması, yeni özelliği ile şüpheli ve zararlı linkler hakkında kullanıcıları uyaran bir özellik geliştirdi.

Whatsapp, Twitter, Facebook ve YouTube nasıl kısıtlanıyor?
Whatsapp, Twitter, Facebook ve YouTube nasıl kısıtlanıyor?

WhatsApp mesajlardaki linklerin şüpheli veya zararlı olması durumunda kullanıcıya uyarı verebilecek.

Hindistan’da Whatsapp’tan yayılan yanlış haberler ile linç edilen 12 kişiden sonra WhatsApp, yeni özelliğiyle yalan habere karşı savaş açıyor.

WhatsApp mesajlardaki linklerin şüpheli veya zararlı olması durumunda kullanıcıya ‘uyarı’ verebilecek.

WhatsApp kullanıcısı

Geçtiğimiz haftalarda Hindistan’da Whatsapp’tan atılan mesajlara dayanılarak insan kaçakçılığı yaptığından şüphe edilen 12 kişi linç edilerek öldürülmüştü.

Hindistan hükümeti bu tarz şüpheli veya yanlış haberlere kulak asılmaması gerektiğini belirtmiş ve soruşturma başlatmıştı.

WhatsApp, yöneticileri ise bu olaylarla anılan uygulamaları için büyük bir değişiklik yaptı.

(Foto: Marie Waldmann/Photothek via Getty Images)

Açıklamaya göre yeni özelliklerden birisi, mesajlardaki linklerin şüpheli veya zararlı olması durumunda kullanıcıya uyarı verebilmesi oldu.

WhatsApp, beta sürümünde yani deneme aşamasında olan bu özelliğin, sohbette gönderilen linkleri analiz ederek sahte yada zararlı sitelere yönlendirme olup olmadığının kontrol edileceğini duyurdu.

Eğer haber sahteyse linkin kırmızıya döneceğini, kullanıcı yine de tıklarsa açılmadan önce bir uyarı mesajı gösterileceği belirtildi. Bu özellik şimdilik geliştirme aşamasında olmasına rağmen çıktığında kullanıcılara, gördükleri şüpheli linkleri bildirme imkanı tanıyacak.

viahaber.net’ten güvenle haber paylaşabilirsiniz!

Günümüzde insanlar artık haberleri WhatsApp’tan öğrendiklerini söylüyor.

Sizde viahaber.net internet sitemizden paylaşmak istediğiniz haberleri WhatsApp paylaşma butonu aracılığıyla güvenle arkadaşlarınıza yollayabilir veya gruplarda paylaşabilirsiniz.

Çünkü viahaber.net SSL sertifikalı bir internet sitesi olup kullanıcılara zarar verecek şekilde sahte ve gerçek dışı paylaşımlarda bulunmaz.