Van’da görülen KCK ana davasında kararlar açıklandı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin “bozma” kararı ile Van’da yeniden görülen KCK ana davasında karar çıktı.

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına sanıklar katılmadı, salonda avukatları hazır bulundu.

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden Van KCK ana davasında, aralarında eski Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da yer aldığı 13 sanığa “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Avukatlar, müvekkillerine yönelik suçlamaları kabul etmezken, beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme salonu [Arşiv]
Mahkeme heyeti, “terör örgütü PKK/KCK’ya üye olmak” suçundan eski Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya, Cüneyt Caniş, Nezahat Ergüneş, Halis Çakır, Metin Adugit, Mihriban Şah, Murat Durmaz ile Veli Avcı’yı 8 yıl 9’ar ay, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan, Mehmet Şirin Yıldız ve Derviş Polat’ı 7 yıl 6’şar ay, Hecer Sarihan’ı da 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırdı.

Sanıklardan Kaya’nın hükmen tutuklanmasına karar veren heyet, diğerleri hakkında da yakalama kararı çıkardı.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Van’da 7 Haziran 2012’de KCK’ya yönelik operasyonda eski Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alınmış, haklarında “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Davanın 4 Ocak 2016’da görülen karar duruşmasında Kaya, Caniş ile Avcı 15’er yıl, Ergüneş, Çakır ve Adugit 13 yıl 6’şar ay, Yıldız, Şah ve Durmaz 12’şer yıl, Güler, Sayan ve Polat 9’ar yıl, Sarıhan da 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmıştı.

Avukatların itirazı üzerine dosyaya bakan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “bozma” kararı vererek dosyayı yerel mahkemeye göndermişti.