Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, halkın arkalarında olduğunu ve Peşmerge’nin Kerkük’ten çekilmeyeceğini açıkladı.

Irak Parlamentosu tarafından görevden alındığı açıklanan Necmeddin Kerim, Kerkük’te Irak merkezi hükümetinin olası bir operasyon düzenlemesine karşı sokaklara çıkan kentteki Kürtleri ziyaret etti.

Kerkük Valisi Necmettin Kerim ve Mesut Barzani

Kerim, Kerkük sokaklarında gezerken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu halk, vatanlarına, ülkelerine olan sevgilerini gösteriyor. Bu şehir için birçok şehit verildi. Düşman öyle kolay bir şekilde kentte gireceğini zannetmesin.” ifadelerini kullandı.

Bağdat hükümetinin Kerkük’ten çekilmesi için Peşmerge’ye verdiği sürenin dolduğunun hatırlatılması üzerine Kerim, Peşmerge’nin çekilmeyeceğini ve halkın arkalarında olduğunu belirtti.

Sponsorlu
Kürt Peşmerge güçleri AFP PHOTO / SAFIN HAMED

Ne Olmuştu?

Irak merkezi hükümeti Mesut Barzani’nin başında bulunduğu Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumundan sonra KBY yönetimini hedef almış ve çevre ülkelerle anlaşmalar sağlayarak KBY’ye yönelik yaptırımları devreye sokmuştu.

Öte yandan tartışmalı bölgelerden biri olan Kerkük kentinde sular durulmuyor. Kentte askeri hareketlilik artarken sınıra yakın bölgelerde Irak güçlerinin askeri yığınak yaptığı bilgisi aktarıldı.

KBY yönetimi ise Kerkük’e herhangi bir saldırı olasılığına karşı yanıt vereceklerini belirterek, Süleymaniye kentinde bulunan bazı Peşmerge güçlerini Kerkük sınırına sevk etmişti.

[via Sputnik]