2 Türk Askerini İnfaz Eden IŞİD’li İki Kez Gözaltına Alınıp Serbest Bırakılmış

2 Türk askerini yaktığı iddia edilen IŞİD'li: Hasan Aydın

2 Türk askerini yakan IŞİD’li iki kez gözaltına alınıp serbest kalmış.

IŞİD’in elinde rehin tuttuğu 2 Türk askerini yaktığı iddiasını içeren videoda yer alan ve Türkiye’yi tehdit eden IŞİD’li terörist Hasan Aydın’ın, 2012’de Adana’daki El Kaide operasyonunda gözaltına alındığı ve 2015’te Hatay’dan Suriye’ye geçmek isterken yakalanıp serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

TSK, 1 Eylül 2015’te tarihinde IŞİD tarafından kaçırılan ve 22 Aralık 2016 tarihinde yakılarak infaz edildiğine dair görüntüleri yayımlanan iki askerden biri olan Sefter Taş için anıt yapacak.

Aydın’ın IŞİD’in içinde bulunan Türklerden oluşan ‘Yaşar Grubu’nda yer aldığı söylendi.

CNN Türk’ün haberine göre, Suriye’de biri asker 2 Türk vatandaşının infaz iddiasını taşıyan görüntüler dahil olmak üzere, IŞİD’ın propaganda yaptığı görüntülerde, Türkçe konuşarak Türkiye’yi tehdit eden Hasan Aydın’ın ailesi 40 yıl önce Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’nden göç edip, Adana’nın merkez Yüreğir İlçesi’ne yerleşmiş. Ailenin en küçük çocuğu Hasan Aydın, Adana polisinin 2012 yılında düzenlediği operasyonda El Kaide terör örgütü üyeliğinden gözaltına alınıp serbest bırakılmış. Bu olaydan 3 yıl sonra 2015’de Hatay’dan Suriye’ye geçmek isterken yine gözaltına alınmış. Hasan Aydın’ın kullandığı minibüste askeri malzemeler ve Drone ele geçirilmişti. Aydın, çıkartıldığı mahkemece adli kontrol şartı’ ile serbest kalmıştı.

Isid 2 Turk Askerini Yakti

Daha sonra kardeşlerinin kayıp başvurusu yaptığı Hasan Aydın, 4 ay sonra yakınlarını telefonla arayıp, “Suriye’ye geldik. Membiç’teyiz, biz iyiyiz merak etmeyin” diyerek IŞİD’e katıldığını söylemiş.

IŞİD’in 2 Türk askerini infaz ettiği görüntüler gündem olmuştu ve RTÜK konuyla ilgili yayın yasağı getirmiş videonun yer aldığı internet sayfalarına ise ceza vermişti.