Ürdün’ün, Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller sebebiyle İsrail’e nota verdiği aktarıldı.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA’da yer alan habere göre, Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumeni tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden ihlallerini kınanarak, özellikle Radikal Yahudi yerleşimcilerin her gün İsrail polisinin koruması altında, Aksa’nın avlusuna provoke edecek şekilde girmesine dikkati çekildi.

Böylesi sorumsuz ve provokatör tavırların kabul edilemeyeceğini belirten Mumeni, İsrail’in, bu tür uygulamalarla, Doğu Kudüs’te işgalci bir güç olarak uluslararası hukuk ve insan hakları yükümlülüklerini ihlal ettiğini söyledi.

Sponsorlu

Mumeni, İsrail’in bu davranışlarının, Müslümanların hassasiyetlerini zedelediğine ve dinlere ait tüm ibadet yerlerine saygı duyulmasının zorunlu olduğunu belirten uluslararası norm ve anlaşmaların ihlali olarak addedildiğine vurgu yaparak, Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleriyle ilgili olarak İsrail Dışişleri Bakanlığına nota gönderdiklerini açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Mumeni, aşırılık yanlısı yerleşimcilerin Kubbet’üs Sahra’nın avlusuna çıkmalarına izin verilmesinin, İsrail’in, Aksa’nın yasal ve tarihi konumunu değiştirme çerçevesindeki kabul edilemez ve devam eden çabaları bağlamında ele alınabileceğini belirtti.

Kudüs’te neler oluyor? Mescid-i Aksa’da son durum!

Bu tür provokatif eylemlerden ivedilikle vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Mumeni, bölgenin tarihi konumunun korunması, iki ülke arasında imzalanan barış anlaşmasında kabul edildiği üzere Doğu Kudüs’teki kutsal alanlara yönelik Ürdün’ün rolüne saygı duyulması gerektiğini kaydetti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlı Kudüs’teki İslami Vakıflar İdaresi sabah saatlerinde İsrail polisinin, bir grup Yahudi yerleşimcinin Aksa’nın avlusuna girmesi ve Kubbet’üs Sahra’nın avlusuna kadar çıkmasına izin verdiğini açıklamıştı.

İsrail polisinin, yerleşimcilerin Kubbet’üs Sahra’nın avlusuna çıkmalarını engellemeye çalışan Vakıflar İdaresi’ne bağlı Aksa Muhafızlarının emirlerine uymadıkları öne sürülmüştü.

İsrail yönetimi 2003’ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Aksa’nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanların girişlerine yaş engeli koyuyor.

Birçok radikal İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i Şerif’in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulundu.

[Via AA]