Arap turist kılığında İstanbul Kapalıçarşı’da iz süren polis ekipleri, kaçak tarihi eser toplanma yerinin bir tespihçi olduğunu belirledikten sonra 5 ilde Zeus operasyonu için düğmeye basıldı.

26 bin 456 parça eser ele geçirilen operasyon, eşi ve benzerine pek rastlanmayan cinstendi.

Operasyon sonucunda 13 kişi gözaltına alınırken, İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, tarihi eser kaçakçılarına yönelik olağanüstü bir operasyona imza attı.

Sponsorlu

Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre operasyon, Düzce’de tarihi eser kaçakçılığı yapan 6 kişinin suçüstü yakalanmasıyla başladı.

Burada gözaltına alınan zanlıların sorgusu sonucu, uluslararası tarihi eser kaçakçılık çetesinin izi sürüldü.

İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, konuyla ilgili tüm birimlere, titiz bir çalışma yürütülmesi talimatını verdikten sonra Kapalıçarşı’da dar bir sokakta tespih satılan işyerinin, tarihi eser kaçakçılığının merkezi olduğu net şekilde tespit edildi.

Bunun üzerine teknik ve fiziki takip çalışması başlatıldı.

Tespihçinin bulunduğu sokağın çok dar olması, teknik takip çalışmasının yapılmasını zorlaştırırken, sivil kadın ve erkek polisler, kendilerine Arap turist görünümü vererek dükkânı takip etmeye devam etti.

Türkiye’deki tüm illerden toplanan tarihi eserlerin bu dükkanda toplandığı, takip sırasında da teyit ediliyordu.

Türkiye’deki en kapsamlı operasyonlardan biri olan bu operasyonda tespih dükkânında tasniflenen eserlerin fotoğraflanarak dünya çapındaki müzayede ve tarihi eserlerle ilgilenen kişilere gönderildiği, müşterilerle para konusunda anlaşıldıktan sonra özel kuryelerle nadide eserlerin yurtdışına çıkarıldığı belirlendi.

Operasyon zaman içerisinden farklı illeri de içine alarak büyüdü.

Antik çağda ‘Olimpos Dağı ve tanrıların kralı’ olarak kabul edilen Zeus’un isminin verildiği operasyonda, Düzce’nin ardından iz süren polis ekipleri, İstanbul’un yanı sıra Kars, Rize ve Çanakkale’de de eşzamanlı operasyonlar yapıldı ve çok sayıda adrese baskınlar gerçekleştirdi.

Baskınlarda, aralarında Kapalıçarşı’da esnaf ve işadamlarının da bulunduğu 7 kişi daha gözaltına alınırken tespihçi dükkânının sahibi olan ve çetenin elebaşısı olduğu öne sürülen M.T. adlı şüpheli de yakalandı.

Şüpheliler, sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Ele geçirilen tarihi eserler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek arkeologlar eşliğinde sayılıp tek tek tasnifleri yapıldı.

Edinilen bilgiye göre, tarihi eserlerin sayımı, geceli gündüzlü tam 3 gün sürdü.

26 bin 456 parça tarihi eserin, Cumhuriyet tarihinde, bir seferde ele geçirilen en fazla tarihi eser olduğu belirtildi. Bu sayının da bir dünya rekoru olduğu da ifade ediliyor.

Aşil’in kılıcı olarak bilinen ve paha biçilemeyen 3 bin yıllık Miken kılıcı da ele geçirildi.

Neredeyse her antik döneme ait eserin ele geçirildiği operasyonda, Antik Yunan devrinden kalma Aşil’in kılıcı olarak bilinen paha biçilemeyen 3 bin yıllık Miken kılıcı dikkat çekti.

Ele geçirilen tarihi eserler arasında, Helenistik döneme ait tanrı Helios’un betimlendiği paha biçilemez altın kraliçe tacı da yer alıyor.

Ayrıca Büyük İskender’in Hindistan seferine hitaben yapılan Doğu kökenli heykel büstü de ele geçirilen parçalar arasında yer alıyor.

Ayrıca Urartulara ait parçalar da var.

Ele geçirilen diğer parçalar arasında, İslami dönemlere ait törensel kılıçlar, pişmiş toprak ve bronz kandil örnekleri, Fenike tipi gözyaşı şişeleri ve cam bilezikler, yüzükler, Urartu kültürüne ait uçları hayvan figürlü bronz bilezikler, İslami dönem kitabeleri de var.

[Via Habertürk/Nihat Uludağ]