Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Artık Münbiç’ten YPG’lilerin tamamen çıkarılması ve yerel halka bırakılmasının zamanı gelmiştir” dedi.

Çavuşoğlu, TSK ve ABD’nin Menbiç’teki ortak devriye göreviyle ilgili, “Takvimde biraz gecikme var” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, İsviçre’deki temasları kapsamında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD unsurlarının Menbiç’teki ortak devriye görevine ilişkin Çavuşoğlu, “Takvimde biraz gecikme var ama şu ana kadar Münbiç bölgesinde ayrı ayrı yaptığımız tatbikatlar ve kolluk görevlilerin orada yaptığı çalışmalar önemliydi” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, “Artık Münbiç’ten YPG’lilerin tamamen çıkartılması ve Münbiç’in yerel insanlarına bırakılması, yönetim bakımından da güvenlik birimleri bakımından da bırakılmasının zamanı geçmiştir” dedi.

Çavuşoğlu, söz konusu mutabakatın ABD ile harfi harfine uygulanması gerektiğini belirterek, “Onlardan kaynaklanan bir gecikme oldu ama tamamen kötü işliyor ya da hiç işlemiyor diyemeyiz” şeklinde konuştu.

YPG militanları

Türkiye, ABD’nin desteklediği YPG’yi bir terör örgütü olarak görüyor ve uluslararası görüşmelerde bunu sık sık dile getirerek ABD’nin PYD’ye verdiği silah desteğinin kesilmesini istiyor.