Center for World University Ranking (CWUR) tarafından hazırlanan dünyanın en iyi üniversiteleri listesi sıralamasında bulunan Türkiye’deki en iyi üniversiteleri sizler için derledik.

İşte Türkiye’deki en iyi üniversiteler:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Üniversitesi ODTÜ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 1956 yılında, dönemin Türkiye başbakanı Adnan Menderes tarafından Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesi. ODTÜ, taban puanları yüksek üniversitelerimizden bir tanesi.

Ayrıca Türkiye’nin en büyük üniversite kampüslerinden birine sahip olan ODTÜ, çok güzel bir şekilde ağaçlandırılmış bu sayede sürekli canlılığıyla göze çarpıyor.

Sponsorlu

Türkiye’de öğretim dili İngilizce olan ilk üniversitesi olma özelliğiyle bilinen ODTÜ, mühendislikte ön planda olan kaliteli üniversitelerimizdendir.

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi 

Üniversite Girişi

İstanbul Üniversitesi, ana yerleşkesi İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan 1453’te temelleri atılan devlet üniversitesidir.

Ayasofya’da ve hemen onun sonrasında da Zeyrek’te bulunan Pantokrator Kilisesi medreseye dönüştürülerek, bu iki medresede yüksek öğretim başlamıştı. İşte bu iki medrese eğitimi İstanbul Üniversitesi’nin temelini oluşturan medreselerdir.

Bir çok bölümü bünyesinde bulunduran İstanbul Üniversitesi akademik eğitimiyle Türkiye’deki en iyi üniversiteler arasında haklı bir yer edinmiştir.

Daha fazla bilgi almak için İstanbul Üniversitesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi 

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi, 1967 yılında başkent Ankara’da kurulmuş olan  bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin beş kampüsü bulunmakta ve dördü Ankara il merkezinde, biri de Polatlı ilçesinde bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi bünyesinde bulunan Hacettepe Tıp Fakültesi en gözde fakültelerden bir tanesidir.

Daha fazla bilgi almak için Hacettepe Üniversitesi web sayfasına bakabilirsiniz.

İstanbul Teknik Üniversitesi

İTÜ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Türkiye’de yer alan bir devlet üniversitesidir. İTÜ, Osmanlı döneminde batılı anlamda mühendislik eğitimi vermek için açıldı.

İTÜ, mühendislik ve mimarlık alanında Türkiye’nin önde gelen üniversitesi olmakla övünür. Yine bu alanlarda TÜBİTAK projeleri sunmak için öğrencileriyle hummalı çalışmalar yürütmektedir.

Daha fazla bilgi almak için İTÜ web sitesinden yararlanabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesinin gece görünümü

Ankara Üniversitesi, 1946 yılında başkent Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Nitelikli araştırmalar yapan, bilgi ve yeteneklerini insanlık ve ülke yararına kullanan ve evrensel düzeyde fark yaratarak geleceğe yön veren yenilikçi üniversite olmayı vizyon edinmiş bir üniversitedir.

Ayrıca Türkiye’nin en köklü siyasal bilgiler fakültesine sahip üniversitesidir.

Detaylı bilgiler için Ankara Üniversitesi’nin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Binası

Ege Üniversitesi, 1956 yılında  İzmir’de Türkiye’nin 4. üniversitesi olarak eğitim-öğretim hayatına başlamıştır.

Üniversite Güzel İzmir‘in en büyük ilçelerinden Bornova’da kurulmuştur. Bornova’daki kampüsün 3.450 dekar alanı ile eğitim, kültür, spor ve sosyal hizmetleri amaçlarıyla kullanılan binalardan oluşmaktadır.

Üniversite kampüsünde, en son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphane ile açık ve kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu, futbol, basketbol, mini-futbol, tenis kortları gibi spor tesisleri, sergi salonu ve kültür merkezi bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi almak için Ege Üniversitesi web sayfasından bakabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi 

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi (BOUN), İstanbul’da bulunan en iyi devlet üniversitelerinden bir tanesidir. 1863 yılında Robert Koleji adıyla eğitim-öğretim hayatına başlamıştır.

Toplam 1.672.106 m2 alanıyla Güney, Kuzey, Hisar, Uçaksavar, Kilyos-Sarıtepe, Kandilli olmak üzere 6 ana kampüse sahiptir. Boğaziçi Üniversitesi taban puanları bir çok üniversiteden yüksektir bu da seçici bir öğrenci kimliği kazandırıyor.

Akademik ve mühendislik eğitiminde bir çok üniversiteden öndedir. Ayrıca bakış açısı kazandırıp farklı bir dünyanın kapılarını öğrencilerine açıyor.

Daha fazlası için Boğaziçi Üniversitesi web sayfasına bakabilirsiniz.

Bilkent Üniversitesi

Bilkent üniversitesi Kuşbakışı

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 1984’te Vakıf tarafından Ankara’da kurulan özel bir üniversitedir. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş hazırlıkları 1967’ye dayanır.

Bilkent Üniversitesi kampüsü %60’ı ağaçlandırılmış bir alan üzerine inşa edilmiştir. Modern ve bakımlı binalarıyla üniversitenin kapalı alanları 500.000 metrekareyi bulmaktadır.

Bilkent, dört bir kıtadan 250’yi aşkın üniversiteyle yaptığı değişim anlaşmaları sayesinde öğrencilerinin uluslararası vizyonunu daha da genişletmektedir.

Bilkent üniversitesi ücretleri hakkında bilgi almak ve daha fazlası için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

(Listemizde üniversite sonuçlarınıza göre tercih yapabileceğiniz üniversiteler 2016 yılı araştırmasına göre sıralanmıştır.  Türkiye’deki en iyi üniversiteler sıralaması, CWUR sitesinden alınmıştır.)