ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ardından tırmanan İsrail-Filistin ihtilafı konusunda, Moskova’dan Ankara ile bu konuda ‘hemfikir değiliz’ açıklaması geldi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi

İstanbul’da 13. İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi yapıldığı sırada Rusya’dan kritik bir açıklama geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tutumunu biliyoruz ancak şimdiki durumda bu tutum Rusya’nın tutumuyla örtüşmüyor. Bizim hem Kudüs, hem İsrail-Filistin ihtilafının nasıl çözüme kavuşturulmasını istediğimizi herkes gayet iyi biliyor” açıklamasını yaptı.

Sponsorlu

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında konuşan Peskov, gazetecilerden gelen, “Peki Türkiye’nin şimdiki tutumu krizin çözümü bakımından yapıcı mı, yoksa olumsuz mu?” sorusuna net bir yanıt vermekten kaçınarak, “Az önce söylediklerime ek olarak hiçbir şey söyleyemem” ifadesini kullandı.

Bu açıklamadan iki gün önce ise Ankara’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin attığı Kudüs adımının ne anlama geldiği hususunda Türkiye ile aynı görüşü paylaştıklarını söylemişti.