Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YPG’nin denetimindeki Afrin’e olası bir operasyonla ilgili konuştu.

Gerek görülmesi halinde Afrin’e askeri operasyon yapabileceklerini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Gerekirse Afrin’e gireriz. Operasyon için tüm hazırlıklar tamam” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye’nin kendi güvenliği için askeri operasyondan çekinmeyeceğini belirten Kalın, “Türkiye kendi güvenliği için gerekli gördüğü yer ve zamanda müdahaleyi yapar” şeklinde konuştu.

TRT’ye gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulunan İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İran ziyaretiyle ilgili , “Cumhurbaşkanımızın İran ziyaretinde, ekonomi ve ticaret konularında kapsamlı görüşmeler yapıldı. İran, kültürel konularda da Türkiye ile ortak çalışmalar yapmak istiyor. Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda İran ile hemfikiriz” dedi.

“IKBY Geri Adım Atarsa Yine Konuşuruz”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yüzde 93 ‘evet’ sonucu çıkan bağımsızlık referandumunun Irak’ı bölmek amacı taşıdığını belirten Kalın, “Biz gerekli uyarıları yaptık. Geri adım atılırsa olumlu yaklaşırız” dedi.

İdlib’teki Çatışmasızlık Bölgesi

Kalın, İdlib’deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili olarakta, “Bölgenin nasıl uygulanacağına dair çerçeve Rusya ve İran ile yapılan görüşmelerle belirlendi. Hava saldırıları durdu. Bunun böyle kalması için yoğun çaba sarf ediyoruz” dedi.

YPG Denetimindeki Afrin’e Askeri Operasyon Yapılır Mı?

Fırat’ın batısında yer alan Suriye kenti Menbiç haritası

Türkiye’nin Hatay iline komşu olan Afrin bölgesi uzun bir süredir PYD/YPG yönetimi altında bulunuyor.

YPG denetiminde bulunan Afrin’e Türkiye’nin müdahale etmesi olası seçenekler arasında görülse de Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’ye girmesi ardından yaşanan olaylardan dolayı bu seçenek şuan için askıya alınmış durumda.

Fakat Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarına göre, Afrin’e yapılacak olası bir hareket için hazırlıklar tamamlandı.

Türk askeri tankı

Peki bu hazırlıkların tamamlanması sonrasında askeri bir müdahale hemen gerçekleşebilir mi? Bu soruya yanıt vermeyen Sözcü Kalın, “Türkiye kendi güvenliği için gerekli gördüğü yer ve zamanda müdahaleyi yapar” diyerek askeri seçeneğin masada durduğuna da işaret etti.