ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Binali Yıldırım [via Başbakanlık]

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı. Masaya yatırılan konular arasından en çok dikkat çekenler; Fethullah Gülen’in iadesi, YPG’nin Fırat’ın doğusunda hakimiyet sağlaması, Cerablus’un terör örgütü IŞİD’ten geri alınarak Özgür Suriye Ordusuna devredilmesi.

FETHULLAH GÜLEN’İN İADESİ

Fethullah Gülen (Foto: REUTERS/Selahattin Sevi/Zaman Daily via Cihan News Agency)
Fethullah Gülen (Foto: REUTERS/Selahattin Sevi/Zaman Daily via Cihan News Agency)

Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesiyle ilgili olarak, ABD’nin iade sürecini gerçekleştirmesi yönünde Türk hükümetinin ısrarcı tavrına karşı ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden bugün Türkiye’ye geldi.

İade sürecini ilişkin Binali Yıldırım, “ABD, Türkiye ile iş birliği yapıyor ancak kararı ABD mahkemeleri verecektir” ifadesini kullandı.

Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

“Değerli basın mensupları ABD Başkan Yardımcısı sayın Joe Biden’ın ülkemizde misafir etmekten gurur duyuyoruz. Size ve heyetinize bu ziyaret sırasında başta 15 Temmuz kanlı darbe girişimi olmak üzere bölgesel konularda fikir alışverişinde fırsatı yakaladık. Özellikle 15 Temmuz’da silahlı kuvvetler içerisinde asker elbisesi giymiş terörist grupların gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimi başta sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin kararlılığı ve 79 milyon Türk vatandaşının ülkesine demokrasisine sahip çıkmasıyla etkisiz hale getirildi. Etkisizleştirilen darbenin yönlendiricisi olarak bildiğimiz düşündüğümüz FETÖ’nün lideri Fethullah Gülen’in aramızdaki anlaşmalar tahtında gerekli işlemlerin yapılıp ve ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda gerek hükümetimize, gerekse Türk halkına yönelik samimi açıklamalarınız sürecin sağlıklı işlemesi açısından hayati öneme sahip, teşekkür ediyoruz.”

TÜRKİYE SINIRINDA YENİ BİR KÜRT OLUŞUMUNA MÜSAADE EDİLMEYECEK

YPG militanları
YPG militanları

Gerçekleştirilen görüşmelerde gündeme gelen bir diğer ayrıntı ise YPG’nin Fırat’ın Batısına geçip bazı bölgelerde hakimiyetini artırmasıydı. Konuyla ilgili basın açıklamasında kendisine sorulan soruları yanıtlayan ve YPG’nin bölgedeki hakimiyetini değerlendiren Binali Yıldırım,

“Başta Suriye olmak üzere IŞİD, PKK ve diğer terör örgütleriyle mücadelede kararlılık vurgusu yaptık. ABD ile mutabık kaldığımız bir konu var, PYD unsurlarının asla Fırat’ın batısına yayılmamaları ve burada herhangi bir faaliyet içerisine girmemeleridir. Bu konuyu da değerlendirdik ve burada ABD’nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha gördük ve hiçbir şekilde PYD-YPG unsurları Fırat’ın batısında varlık gösteremeyecekler. Sınırımızda yeni bir Kürt oluşumuna izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

FIRAT KALKANI

Türkiye'nin Cerablus'taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler Bülent Kılıç via AFP
Türkiye’nin Cerablus’taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler Bülent Kılıç via AFP

24 Ağustos günü Cerablus’a yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonunda Türkiye, Özgür Suriye Ordusuna mensup militanlarla birlikte IŞİD’e yönelik saldırılar gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen saldırılarda şuana kadar bir kaç bölge IŞİD’in temizlendi.