İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf davasının eski savcıları Preet Bharara ve Joon H. Kim hakkında, soruşturma başlattı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, daha önce Türkiye’deki soruşturmalarda kullanılan “belge ile delillerin çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte olduğu” gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

İranlı işadamı Reza Zarrab

Başsavcılığın açıklamasında ayrıca, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming’in Newyork Güney Bölge Mahkemesi’nde 30 Ekim 2017’de verdiği yeminli ifadeye de atıfta bulunuldu.

Avukat Felming’in 15 sayfalık bu ifadede ‘Yargılama dosyasına sunulan belge ve delillerin çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte olduğunu’ beyan ettiği vurgulanırken, “Bu belgelerin kim tarafından ne şekilde elde edildiği ve mahiyetinin ne olduğu konusunda soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Sponsorlu

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

15 Kasım 2017 tarihinde Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye yazılı nota vererek Rıza Sarraf hakkında detaylı bilgi istemişti.

ABD’de 27 Kasım’da jürili duruşması başlayacak olan İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’ın nerede olduğu konusunda son zamanlarda çeşitli medya kuruluşlarında haberler yapılmıştı.

Öte yandan, davayı sürdüren New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı sözcülerinden “Sarraf hâlâ gözaltında” açıklaması gelmişti.