ABD ve Türkiye heyetlerinin görüşmesi sonucunda, Menbiç konusunda yol haritasının ana hatlarının belirlendiği belirtildi.

Ayrıca görüşme neticesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da 4 Haziran’da bir araya geleceği duyuruldu.

Türk askeri tankları

ABD ve Türkiye çalışma gruplarının görüşmeleri sürüyor. ABD heyeti, Menbiç konusunu görüşmek için bugün Türkiye’ye geldi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Suriye konulu Türkiye-ABD Çalışma Grubu, Suriye ve her iki tarafı ilgilendiren diğer işbirliği konularında sürmekte olan görüşmelere devam etmek amacıyla bugün Ankara’da toplanmıştır. Taraflar, Münbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda yürütecekleri işbirliği için bir yol haritasının ana hatlarını belirlemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, çalışma grubunun tavsiyelerini değerlendirmek için 4 Haziran’da görüşme yapacağı duyuruldu.

SDG: Koalisyon güçleri Menbiç’i koruma sözü verdi

SDG

Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentini ziyaret eden ABD öncülüğünde koalisyon güçlerinin SDG’ye Menbiç’i her türlü saldırıya karşı koruma sözü verdiği öne sürülmüştü.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç’te 3 ay önce kurduğu yeni üssün fotoğraflarını uluslararası haber ajansları paylaştı.

Koalisyon güçleri Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentini ziyaret ederek, Menbiç Askeri Meclisi’nden yetkililerle görüşmüştü.

Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Menbiç Askeri Meclisi Genel Komutanı Ebu Adıl, koalisyon askerleriyle yapılan toplantıda koalisyon güçlerinin kendilerine Menbiç’i savunacakları yönünde söz verdiğini açıklamıştı.

ABD’den flaş Menbiç açıklaması: Görüşmelerde sonuca varılamadı!

ABD, SDG

Diğer taraftan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile süren Menbiç görüşmelerinin sonuçlanmadığını açıklamıştı.

Heather Nauert, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, “Menbic bir çok kez ABD ile Türkiye’li üst düzey yetkililer arasında görüşüldü. Ama görüşmelerde bir sonuca varılamadı” ifadelerini kullandı.