Türkiye gizli Rakka anlaşmasına tepki gösterdi: Vahim ve ibret verici

ABD desteğiyle hareket eden ve YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yüzlerce IŞİD militanının Rakka’yı boşaltması için yaptığı gizli anlaşmaya Türkiye’den kınama geldi.

Rakka 2016. via AFP PHOTO / DELIL SOULEIMAN

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, SDG’nin ana gövdesini oluşturan Suriyeli Kürt silahlı gücü YPG’nin böyle bir anlaşma yapmasına izin verilmesi konusunda, “PYD/YPG’nin Suriye’deki amacı DEAŞ’e karşı mücadele etmek değil, sahada gayrimeşru oldu bittiler yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmektir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye baştan beri YPG’nin Rakka operasyonuna katılmasını istememişti. Fakat ABD YPG’yi Rakka operasyonuna dahil etmiş ve 5 ay gibi bir sürede IŞİD’in başkenti olarak bilinen Rakka kenti IŞİD’ten geri alınmıştı.

BBC muhabirleri Quentin Sommerville ile Riam Dalati, IŞİD militanlarını Rakka’dan tahliye eden kamyonların şoförleriyle konuşmuş, aralarında yabancı militanların da bulunduğu yüzlerce IŞİD’linin Rakka’yı SDG gözetiminde silahlarıyla birlikte terk etmesine göz yumulduğunu ortaya koymuştu.

Türkiye’nin yapmış olduğu açıklamanın tamamı şöyle:

“Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Rakka’nın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ’la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ teröristini Rakka’dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir.

Her vesileyle vurguladığımız gibi, PYD/YPG’nin Suriye’deki amacı DEAŞ’e karşı mücadele etmek değil, sahada gayrimeşru oldubittiler yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmektir.

Sözkonusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle işbirliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur.

DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, sözkonusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya “saygı duyulduğunun” görülmesinden de esef duyulmuştur.”

IŞİD Türkiye sınırında

Ne Olmuştu?

BBC’nin özel araştırması sonucunda, 250 IŞİD militanı ve ailelerinin, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ortak operasyonuyla Rakka’dan güvenli bir şekilde tahliye edildiği ortaya çıkmıştı.

BBC’ye konuşan IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon ayrıca, “Biz kimsenin ayrılmasını istemedik. Ama bu, sahadaki yerel liderler tarafından, onlarla ve onlar aracılığıyla yürütülen stratejimizin odağında olan, Suriyelilere kalmış bir mesele. Savaşan ve ölen onlar, operasyonlarla ilgili kararları onlar alıyor” demişti.