Türkiye destekli Suriyeli muhalifler, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki Menbiç çevresine takviye kuvvet gönderiyor.

Muhalif Ulusal Ordu sözcüsü Yusuf Hamud’un yaptığı açıklamaya göre, “Dün Suriye Ulusal Ordusu, savaş [hazırlığı] için Menbiç saflarına doğru yola çıktı ve cephe hattındaki yerini aldı.”

Suriye Ulusal Ordusu, başta İdlib ve Afrin olmak üzere Suriye’nin kuzeybatısındaki çeşitli muhalif grupları bir araya getiren, Menbiç’in kuzeyinde de aktif olan, Türkiye’nin desteğiyle kurulmuş bir silahlı güç.

Menbiç, YPG’nin başını çektiği SDG’nin kontrolünde. Kuzey Suriye’de SDG’nin olduğu tüm bölgelerde olduğu gibi Menbiç’te de Amerikan askeri mevcut.

Menbiç’te de ABD askeri, SDG ile birlikte hareket ediyordu. Yusuf Hamud, Reuters Haber Ajansı’na, “ABD askerleri şehirden çekilmeden önce Menbiç’in içine doğru ilerlemeyeceklerini” söyledi.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı olduğu gerekçesiyle YPG’nin Menbiç’teki varlığına itiraz eden Türkiye ile ABD arasında, Haziran ayında bir “yol haritası” oluşturulmuştu.

Buna göre ABD ve Türk askerleri ortak devriyelere başlamıştı. Bir sonraki aşamada YPG’nin çekilmesi öngörülüyordu.

Ancak bir sonraki aşamaya geçilmeden önce ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den Amerikan askerlerinin çekilmesi kararı aldı.

[Via BBC News Türkçe]