Afrin operasyonu sırasında, bir tankın isabet alması, gözleri koruma sistemlerine çevirdi.

Saldırı öncesi birçok basın organında Afrin’de görevli tankları AKKOR sisteminin koruyacağı yönünde haberler yer almıştı.

Fakat savunma kaynakları AKKOR’un henüz proje aşamasında olduğunu ifade etti.

Hürriyet’te yer alan habere göre Afrin’deki saldırının ardından “AKKOR, neden koruyamadı?” sorusunu yanıtlayan kaynaklar, AKKOR’un Afrin operasyonunda kullanıldığı iddiasının doğru olmadığını, sözleşmesi Kasım 2015’te imzalanan ve teslim süresi 54 ay olarak öngörülen koruma sisteminin 2020 yılında TSK envanterine gireceğini söyledi.

Fakat bazı haber siteleri manipülasyon yapma amacıyla bu tankların AKKOR sistemi ile korunduğu yalanını servis etmişti.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında imzalanan 54 milyon Euro’luk proje kapsamında çalışmaları devam eden AKKOR, bittiğinde tanklara 360 derecelik tam koruma kalkanı sağlayacak.

Düzenlenmesi beklenen Afrin operasyonunda TSK’nın en önemli avantajlarından biri olarak öne sürülen ve tanklara yerleştirildiği iddia edilen yeni sistem ile füze ve roketlere karşı önlem alınacağı öngörülüyordu.

Ancak YPG’nin elinde bulunan ağır silahlar tankları hedef aldı.

Türkiye ordusu vs YPG

Bazı haber sitelerinin servis ettiği bilgilere göre, Fırat Kalkanı Harekatı sırasında zaman zaman füzelerin hedefi olan tanklar savunma sistemiyle güçlendirilecekti. Operasyonun ön saflarında Akkor Koruma Sistemi’yle donatılan tanklar olacaktı.

TSK ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda yaşadığı tecrübeyi YPG’nin denetimi altında bulunan Afrin ve Münbiç’e taşıyacak iddiası bazı haber kaynaklarınca değerlendiriliyor.

Afrin operasyonunun ön saflarında Akkor Savunma Sistemi’yle donatılan tankların yer alacağı konuşulmuştu.

TSK, ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda Leopard ve M-60 tanklarını sık sık kullandı. Ancak IŞİD militanlarının kullandığı güdümlü anti tank füzeleri en az 10 tanka zayiat vermişti.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından envanterdeki tankların güdümlü füzelere karşı korunmasını sağlayacak şekilde güçlendirilmesine karar verilmişti.

ABD’nin YPG’ye yaptığı silah yardımları arasında önemli yer tutan anti tank füzelerinin yarattığı tehdidi göz önüne alan askeri yetkililer, Afrin operasyonunun cephe hattında Akkor Savunma Sistemi’ne sahip tanklar olacağının altını çiziyordu.

Peki AKKOR Sistemi Nedir?

Akkor Sistemi güdümlü ya da güdümsüz anti tank füzelerine karşı tankın etrafında aktif koruma kalkanı oluşturuyor.

Tank üzerindeki gelişmiş radar füzeyi havada belirliyor, akıllı tapa sistemiyle çalışan mermi ise füzeyi tanka ulaşamadan saniyeler içinde yok ediyor.

Aşağıdaki videoda ise sistem hakkında bilgilendirme mevcut.