ABD süt ürünleri için Türkiye pazarı yeniden açıldı!

milk product ile ilgili görsel sonucu

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) raporuna göre, sağlık sertifikası nedeniyle 3 yıldır yaşanan kriz aşıldı. ABD menşeili peynir, tereyağı, bebek maması ve laktoz gibi ürünler yeniden Türkiye piyasasına girecek.

Sponsorlu

ABD’nin Türk çeliğine getirdiği ek vergiler nedeniyle Türkiye’nin de misilleme uyguladığı dönemde ilginç bir gelişme yaşandı. Amerika Tarım Bakanlığı’nın (USDA) raporuna göre 3 yıldan beri sağlık sertifikası sorunu nedeniyle Amerika’dan yapılamayan süt ürünleri ithalatı bu sorunun çözülmesi ile yeniden başlayacak.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre, USDA’nın konuya ilişkin raporunda, ABD’nin Türkiye süt ürünleri piyasasını yeniden açmak için yıllarca süren müzakereler yürüttüğü ifade edilerek, 31 Temmuz 2018 tarihi itibariyle sorunun çözüldüğü ve Türkiye’ye ihracatın başlayacağı belirtiliyor.

“Süt Ürünleri İçin Türkiye Pazarı Açıldı” başlıklı raporda özetle şu bilgilere yer veriliyor: “Yeni bir sertifika üzerinde anlaşmaya varıldı. 31 Temmuz 2018 itibariyle piyasa artık süt ürünlerine açıldı. ABD’den inekler, koyunlar, keçiler ve mandadan insan tüketimine yönelik ürünler Türkiye’ye ihraç edilecek.”

EN ÇOK TEREYAĞ İTHAL EDİLİYOR

milk product ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin büyük bir süt üreticisi olduğu, fakat her yıl yaklaşık 213 milyon dolar değerinde süt ürünleri ithal ettiği belirtilen raporda, ithal edilen ürünler arasında peynir, tereyağı, bebek maması ve laktoz gibi özel ürünlerin olduğu ifade ediliyor.

Raporda, sağlık sertrifikası süresi dolmadan önce, Türkiye’nin ABD’den süt ürünleri ithalatının 2014’te 24.2 milyon dolara ulaştığı, bunun büyük bölümünü tereyağı olduğu anlatılıyor.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Amerika Tarım Bakanlığı Raporu’na göre, ABD’den süt ürünleri ithalatı Nisan 2016’da durdu. Ancak sağlık sertifikasının süresi 2014’te sona erdiği için o dönemden bu yana müzakereler devam etti. 2016’ya kadar ise Türk Hükümeti’nin süre uzatımı nedeniyle devam etti.

ABD’den ithal edilen süt ürünleri, 2015 yılında kısa dönemli belirsizlik nedeniyle yavaşladı. Müzakereler devam ederken sadece ilaç amaçlı olarak laktoz ithalatı yapılıyordu.