Hatun Tuğluk’un cenazesine saldıranlara müdahale etmeyen polisler hakkında “görevi kötüye kullanmaktan” açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Gazete Karınca’da yer alan habere göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine dönük saldırıda ihmali olan polisler hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Kararın Gerekçesi: Soyut İddia Dışında Delil Yok

Saldırıdan sonra HDP’li Aysel Tuğluk, cenazeye saldıranlar ve saldırgan grubu mezarlık alanından uzaklaştırmayan, müdahale etmeyen ve gözaltı gibi yasal işlemleri yapmayarak görevini ihmal eden görevliler hakkında şikayetçi olmuştu.

Tuğluk’un bu şikayeti üzerine açılan soruşturmada aralarında polislerin de bulunduğu tutuklanan saldırganların dışındaki 10 kişi hakkında Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildi.

Sponsorlu

Verilen takipsizlik kararında, 19 şüpheli hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme ve Bunların Hareketlerine Katılma suçu’ ile ‘İnanç, Düşünce ve Kanaat Hürriyetinin Kullanılmasını Engelleme ve Hakaret Suçlarından’ kamu davası açıldığı belirtildi.

Ayrıca kararda, “şüphelilerin bu suçları işlediklerine, bu suçlara katıldıklarına veya bu suçlara diğer şüphelileri azmettirdiklerine ilişkin müşteki vekilinin soyut iddiası dışında delil bulunmadığı” ifade edildi.

Mahkeme salonunda bulunan bir hakim [Fotoğraf: via ARŞİV]

Savcılık: Polisler Her Türlü Önlemi Almıştı

Savcılık tarafından yapılan ve polislerin her türlü önlemi aldığını savunan kararda şunlar ifade edildi:

  • “Defin işlemleri sırasında da bu güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarılmış olduğu, içinde şehit cenazesi ve kendi aile yakınları bulunan mezarlığa geceleyin terörist cenazesi gömüldüğü düşüncesine kapılan mahalleli grup tarafından bu mezarlığa gömülmemesi konusunda protestoların başlaması üzerine çevik kuvvetten gerekli takviyenin istenildiği ve sağlandığı, cenaze yakınları ile protestocu grup arasında hiçbir fiziki müdahalenin gerçekleşmesine izin verilmediği, grup tarafından cenazeye yönelik hiçbir fiziki müdahalede bulunulmadığı, akabinde de protestolar üzerine cenaze yakınları ve HDP milletvekilleri tarafından cenazenin İncek Mezarlığı’na defnedilmeyeceği bildirilerek kendi rızaları ve iradeleri ile cenazenin mezardan çıkarıldığı, cenaze aracına konulan cenazenin yine kolluk görevlileri nezareti ve güvenlik önemleri alınarak mezarlıktan çıkışlarının sağlandığı, Aysel Tuğluk’un, cenaze yakınlarının ve cenazenin hiçbir müdahaleye imkan verilmeden kolluk görevlileri eşliğinde güvenli bir şekilde çıkışlarının sağlandığı, soruşturma dosyası, tanık beyanları ve tutanaklar ile görüntülerden anlaşılmıştır.”
  • “Dolayısıyla kolluk görevlerinin görevlilerini ihmal ettiklerine ilişkin müşteki vekilin soyut iddiası dışında delil bulunmadığından 5271 Sayılı Yasanın 172. maddesi gereğince şüpheli hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”