Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı askeri araçların özel kuvvetlerle Suriye’nin İdlib kentine girdiği iddia edilmişti. Söz konusu iddia ile ilgili haberleri derledik.

Gazeteci Nevzat Çiçek, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında Türk askerinin İdlib’e girdiğini iddia etti. Çiçek, İdlib’e giren özel kuvvetler askeri sayısının 80 civarında olduğunu ve 40 askerin daha gireceğini de sözlerine ekledi.

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da, İdlib’e giriş saatinin 22:15 olduğunu iddia etti. Ağar’ın iddiasına göre askerlerle birlikte TSK’ya ait 12 zırhlı araç da İdlib’e giriş yaptı.

Yeni Şafak’ın haberinde ise, TSK’nın İdlib bölgesine 2 ayrı konvoy haline girdiği iddia edildi.

İddiaya göre, ilk konvoydaki 15 zırhlı araç, askeri üssün kurulacağı alana yönelirken, ikinci konvoyda 27’si zırhlı araç ve 8’i askeri tank olmak üzere toplam 50 askeri araç bölgeye giriş yaptı.

Öte yandan, DHA’da yer alan habere göre, Oğulpınar Karakolu’nu gören bölgeye yerleşip askeri hareketliliği görüntüleyen gazeteciler de Hatay Valiliği kararı ile bölgeden çıkartıldı.

Dün sabah saatlerinde askerler tarafından karar tebliğ edilen gazeteciler, güncel gelişmeleri takip etmek için Cilvegözü Gümrük Kapısı’na geçti ancak yasak nedeniyle sınırdaki hareketliliği görme olanağı yakalayamadı.

Reuters Gece Yarısını Geçtikten Sonra Haberi Duyurdu

Türk askeri birliklerine bağlı araçlar

TSK’ya ait özel kuvvetlerin sınırı geçtiğine dair en güvenilir haber Reuters’tan geldi. 12 Ekim’i 13 Ekim’e bağlayan gece saat 12’yi geçtikten sonra Reuters haber ajansı, iki isyancı ve bir tanığa dayandırdığı haberinde, Türk ordusunun Perşembe gecesi Suriye’nin İdlib kentinde yürütülen operasyon kapsamında sınırı geçtiğini doğruladı.

Bir tanığın ifadesine dayandırılan habere göre, eski ismi El-Nusra olan Tahrir el Şam rehberliğinde İdlib’e Bab al-Hawa sınır kapısından giren askeri araçların sayısının 30 olduğu belirtildi.

İdlib’in YPG denetiminde bulunan Afrin’e yakın bir noktada olması sebebiyle askeri geçişi gören bazı YPG’lilerin de olduğu ifade edildi.