ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Ankara ile sürmekte olan tutuklu rahip Andrew Brunson krizine ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı John Bolton, Türkiye’nin rahip Brunson’u serbest bırakması halinde krizin sona ereceğini öne sürdü.

Türkiye’nin Brunson’u bırakmamakla büyük hata yaptığını belirten Bolton, Katar’ın yapmaya karar verdiği yatırımın da Türk ekonomisine bir katkısı olmayacağını söyledi.

Sponsorlu

Türkiye’nin Brunson’u serbest bırakarak bu krizi ‘anında’ bitirebileceğini ifade eden Bolton, dolar kurundaki yükselişe de atıfla Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırımının ekonomiye faydası olmayacağını savundu.

İsrail ziyaretinde Reuters haber ajansının sorularını cevaplayan Bolton “Bakın, Türk hükümeti Papaz Brunson’u serbest bırakmayarak büyük bir hata yaptı. Bu hata her geçen gün daha da büyüyor. Türkiye bir NATO müttefiki ve Batı’nın bir parçası olarak doğru şeyi yapıp Brunson’u koşulsuz serbest bırakırsa kriz anında sona erer” şeklinde konuştu.

Bolton, ABD’nin bu kriz sürecinde Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulayıp sorgulamadığı sorusuna da şu cevabı verdi: “Şu anda meselemiz bu değil. Brunson ve Türk hükümetinin yasadışı olarak tuttuğu diğer Amerikalılar konusuna odaklanmış durumdayız ve bunun çözülmesini bekliyoruz.”