Tesla CEO’su Elon Musk, Model 3’ün ardından bu kez elektrikli TIR Semi Truck’ı tanıttı.

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla tanınan ABD merkezli Tesla Motors otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk, şirketin piyasaya süreceği iki yeni aracı görkemli bir lansman ile tanıttı.

Elon Musk tarafından Tesla’nın yeni Roadster’ı tanıtıldı.

Lansmanda tanıtılan ilk araç, dünyanın ilk elektrikli TIR’dı (Semi Truck). Lansmanı yapılan bir diğer araç ise Tesla’nın spor otomobili (Roadster) oldu.

Tesla Semi adı verilen elektrikli TIR Los Angeles’taki bir havalimanında hangardan çıkarılarak kamuoyuna tanıtıldı.

Sponsorlu
Tesla Semi kamyonu

Şirketin CEO’su Elon Musk, elektrikli TIR projesinin dünyadaki fosil yakıt kullanımını azaltmak adına büyük bir adım olduğunu aktardı.

BBC’nin aktardığı bilgilere göre, bir kere tam şarj edildikten sonra 800 kilometre yol gidebilen Tesla Semi, en büyük nakliye TIR’larının taşıyabildiği yük kapasitesini kaldırabilecek şekilde imal edilecek.

Dizel motorlu TIR’lar tek bir depoyla 1600 kilometre yol kat edebiliyor. Ancak Elon Musk, depo dolum maliyeti gözetildiğinde Tesla Semi’nin dizel kamyonlardan mil başına yüzde 20 daha düşük maliyette olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca Musk’ın aktardığına göre; Tesla Semi, saatte 100 kilometre hıza sadece 5 saniye gibi kısa bir sürede ulaşabiliyor.

Tesla Semi’nin elektrik bataryası, şasinin içine monte edilmiş. TIR’ın dört arka tekerleği için ayrı ayrı dört elektrik motoru var.

TIR’ın sürücü koltuğu da daha iyi görüş alanı için ortaya yerleştirilmiş. Direksiyonun sağında ve solunda birer adet dokunmatik ekran var.

Tesla Semi kamyonu iç mekanı

Business Insider’ın haberine göre; TIR yarım saat şarj ile 640 kilometre yol gidebilecek. Musk TIR’ın dizel modelinin ise yüzde 20 daha pahalıya satılacağını belirtti.

‘AutoPilot’ özelliğiyle gelecek olan TIR, bu sayede şeridini koruyarak sürücüye fren yardımı yapacak.

Elon Musk, Tesla Semi’nin fiyatı konusunda hiç bir bilgi vermedi. Ancak, 2019’da üretilmeye başlanacak araç için 5 bin dolar karşılığında rezervasyon yapılabilecek. Tesla arabalarının önceki versiyonlarında olduğu gibi ön sipariş ile üretilecek TIR’larda en büyük sorunlardan biri olan kör noktalar da kabin içindeki monitörler ile çözülmüş durumda.

Tesla’nın Yeni Roadster’ı

Tesla’nın yeni Roadster’ı

Musk, Tesla Roadster 2.0 adlı aracın sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 1,9 saniyede ulaştığını söyledi ve seri üretimi yapılan bugüne kadarki en hızlı araç olacağını da vurguladı.

Tesla’nın yeni Roadster’ı test sürüşünde

Yeni aracın bir kez şarj edildikten sonra 1000 kilometre yol kat edebileceğini söyleyen Elon Musk, “Bu araç benzinli arabaların sırtını yere getirecek” diye konuştu.

Tesla’nın yeni Roadster’ı

Dört kapılı otomobilin üretimine 2020’de başlanması hedefleniyor.
Musk, bu aracın fiyatı konusunda da bilgi vermedi.

Tesla’nın yeni Roadster’ı

Lansman’ı yeniden izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.