15 Temmuz 2016 Darbe girişimi sırasında Akıncı Hava Üssü’ndeki olaylara ilişkin iddianamede, darbe girişimi gecesi F-16 kullanan pilotlardan biri olan Hüseyin Türk’ün ilginç bir ifadesi yer aldı.

F-16 pilotlarından kurmay yüzbaşı Hüseyin Türk, vermiş olduğu ifadesinde ‘terörle mücadele harekatı sandığı için’ 15 Temmuz’da TBMM, Gölbaşı Polis Özel Harekat Dairesi Başkanlığı ve TÜRKSAT tesislerini bombaladığını söyledi.

İddianamede yer alan bilgiler arasında, Hüseyin Türk’ün kursiyer pilotları toplayarak görev dağılımı yapıp emirler verdiği de var.

15 Temmuz gecesi darbeci birimler arasında koordinasyonu sağlayan Hüseyin Türk’ün, 16 Temmuz 2016’da 03.24 ve 03.25’te ‘Aslan 6’ kodlu F-16 uçağını kullanarak TBMM’ye iki bomba atarak 32 kişiyi yaraladığı, ‘Aslan 3’ kodlu F-16 uçağı pilotu Uğur Uzunoğlu ile bir GBU-10 bombasını Gölbaşı ilçesinde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığına attığı ve 44 kişinin hayatını kaybetmesine neden olup 36 kişiyi yaraladığı, aynı gün ‘Aslan 6’ kodlu F-16 uçağı ile dört bomba atarak TÜRKSAT tesislerinde hasar oluşturduğu ifade edildi.

Sponsorlu

15 Temmuz gecesi bombalanan TBMM [ARŞİV]
Savunmasını yapan Hüseyin Türk, 15 Temmuz akşamında darbe girişimine katıldığı belirtilen yarbay Hakan Karakuş’un bir toplantı düzenlediğini ve terörle mücadele harekatı yapılacağını, harekatın süresinin net olmadığını, nereye gidileceğinin belli olmadığını söyleyerek koordinatların pilotlara havada verileceğini, 143. filodaki hedef analiz uzmanları tarafından belirlenecek noktalara saldırı yapılacağını bildirdiğini söyledi.

F-16 pilotu Türk, Karakuş’un emri ve olayın gizliliği nedeniyle böyle bir yöntem uyguladıklarını belirterek savunmasını yaptı.

Kaynak: AA