TBMM mescidinde iki lavabonun önüne bant çekilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan için özel olarak ayrılması Plan ve Bütçe Komisyonu’na damga vurdu.

Muhalefet vekilleri her şeyi özel olan lavaboya ve Meclis’teki Erdoğan ‘önlemlerine’ tepki göstererek “Ayrımcılık yapılıyor” diye tepki gösterdi.

Mescidin yanında abdest de alınan tuvaletlerdeki iki lavabonun önüne bant çekilip, Erdoğan için ‘rezerve’ edilmesi milletvekillerinin tepkisini çekti.

Sponsorlu

Erdoğan’ın TBMM’ye geldiği günlerde yerleşke üzerinde uçan helikopterler, Meclis binasında şerit çekilerek pek çok yere geçişin engellenmesi gibi uygulamalarla teyakkuza geçiliyor.

HDP: AYRIMCILIK VAR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Meclis bütçesi görüşülürken, muhalefet milletvekilleri, Erdoğan için yaratılan “özel alan” uygulamasından ve bunun yarattığı sorunlara tepki gösterdi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Erdoğan Meclis’e geldiğinde her yere bant çekildiğini belirterek, “Yürürken grup toplantısına ulaşmak için sekiz tane bant kaldırıyorum. ‘Cumhurbaşkanı gelecek’ deniliyor. Sayın Cumhurbaşkanı Meclis’e gelirken eğer şeref kapısından karşılanıyorsa, bantlar çekiliyorsa bizim önümüze, milletin vekillerinin önüne… Diğer parti başkanları bu muameleyi görmüyorsa burada bir ayrımcılık vardır” dedi.

ŞERİTLE AYRILAN ÖZEL LAVABO

BirGün’ün haberine göre Paylan’ın ardından söz alan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da mescitteki “başkana özel lavabo” ile ilgili tepkisini dile getirdi. Yılmaz, mescidin girişinde, içinde abdest alınan yerlerin de bulunduğu tuvaletlerde karşılaştığı manzarayı “Mescidin girişindeki iki tane lavabo rezerve edilmişti, bir bant konulmuştu, üstüne havlu falan atılmıştı” diye anlattı.

HDP’li Paylan, toplantıya katılan Meclis Başkanı Vekili Mustafa Şentop’a “Neden bu ayrımcılığa müsaade ediyorsunuz? Sonuçta Sayın Cumhurbaşkanı çok kimlikli olabilir, çok şeyin başkanı olabilir ama Meclis’e geldiğinde neden AK Parti Genel Başkanı muamelesi görmüyor” diye sorması üzerine komisyonun AKP’li başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, “Ha şimdi lavaboya tahammül edemiyorsunuz yani!” diye müdahale etti.

HAVLUSU VE SABUNU DA ÖZEL

TBMM’nin ana binasında mescit girişindeki tuvaletlerde Erdoğan için mavi bantla ayrılan iki lavabonun üstünde duvara monte edilenlerin dışında özel sıvı sabunluk, kağıt havlu, el ve ayak havlusu da bulunduruluyor. Bantla ayrılan bölümde ayrıca bir sandalye ile “dilsiz uşak” olarak isimlendirilen tahta giysi askısı da yer alıyor.

Garip uygulama, Kibar Feyzo filminde köylülerle aynı tuvaleti kullanmayı reddeden Şener Şen’in canlandırdığı toprak ağasını akıllara getirdi.