ABD’ye doğru ilerleyen Irma kasırgası, Küba’da sele yol açtı, sırada Florida var. Ancak etkisi biraz zayıfladı. Üçüncü kategoriye indirilen kasırganın Florida’ya ulaştığında yeniden güçleneceği belirtiliyor.

Kasırga en tehlikeli, yıkıcı ve büyük tropik fırtınalardan biridir. Tropik denizlerin sıcak suları üzerinde ortaya çıkmaktadır. Kasırga dönemi genellikle Atlas Okyanusu’nun kuzey kesiminde Haziran-Ekim arasında, güney kesiminde ise Eylül’de yaşanmaktadır.

Okyanus suyunun ısınması, Irma gibi kasırgaları tetikliyor. Su ne kadar sıcaksa oluşan kasırganın şiddeti de o kadar büyük olmaktadır.

10 Eylül 2017 Güncelleme: Florida’ya pazar sabah ulaşması beklenen Irma kasırgası için 700 bin kişinin daha tahliyesine kararı verildi. Son rakamla birlikte, eyaletten tahliye edilmesine karar verilenlerin sayısı 7 milyona ulaştı.

Sponsorlu

Saatteki hızı 300 kilometreyi bulan Irma kasırgası, yıkıcılık derecesi en yüksek olan 5’inci kategoriye yükseldi. Atlantik Okyanusu’nda kaydedilmiş en şiddetli kasırga olan Irma, Karayipler’in kuzeydoğusundaki adaları vurmaya başladı.

Kasırga, Antigua ve Barbuda ikiz adalarına ulaştığı sırada ağaçlar devrilmeye başladı. Bölgedeki tüm telefon hatları kesildi. İki adada da can kaybı yaşanmadığı açıklandı.

Irma’nın kuzeybatıya yönelerek Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Küba’ya ilerlemesi, hafta sonunda Florida’ya ulaşması bekleniyordu. Öte yandan kasırganın ABD’ye vurma ihtimali olması ülkeyi korkuya boğdu.

Florida’nın güneyindeki adalar zincirinde bugünden itibaren zorunlu tahliyelere başlanması bekleniyor. Güney Florida’da yaşayanlar kepenklerle evlerini koruma altına almaya çalışıyor. Floridalılar şimdiden marketlere akın ederek su ve gıda stoğu yapmaya başladı. Benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşmakta.

ABD Başkanı Donald Trump, kasırganın vurduğu Florida, Porto Riko ve Virgin Adaları’nda olağanüstü hal ilan etti. Porto Riko ve Virjin Adalarında acil durum ilan edilmesine neden olan kasırga yüzünden Bahamalarda 6 ada tahliye edildi. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Trump, yönetiminin Irma kasırgasını yakından takip ettiğini, Teksas’ta başarılı bir çalışma yapan görevlilerin Florida’da sıkı bir şekilde çalıştığını açıkladı.

ABD ordusu, Florida’nın Key West bölgesinde bulunan Deniz Kuvvetlerine bağlı deniz havacılık istasyonundaki 5 bin asker ve sivili tahliye etti.

​Karayipler’deki Fransız adaları Saint Martin ve Saint Barthelemy’de elektrikler kesildi. Tüm okullar, devlet daireleri ve limanlar kapatıldı. Fransız yetkililer, ada sakinlerine evlerinden çıkmamaları çağrısında bulundu.

Irma kasırgasının, ABD’nin Teksas eyaletini etkisi altına alan ve 66 can alan Harvey fırtınasından çok daha şiddetli olduğu tespit edildi. Öte yandan Meksika kıyılarında yeni bir tropikal fırtına oluşmaya başladığı bildirildi. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Katia adı verilen fırtınanın saatte 65 kilometre hızda olduğunu; ancak iki gün içinde şiddetlenebileceğini açıkladı. Katia fırtınasının şimdilik karaya ulaşması beklenmiyor.