İran’ın başkenti Tahran’da İdlib’le ilgili yapılan üçlü zirvede “ateşkes” tartışması çıktı.

Liderler, zirvede alınan kararlarla ilgili 12 maddelik bir bildiri hazırladı.

Sponsorlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deklarasyonun İdlib ile ilgili olan üçüncü maddesine ateşkes ifadesinin de eklenmesini istedi.

Ancak Rusya Devlet Başkanı Putin, “masada Suriye hükümeti ve terörist gruplar olmadığı için onlar adına karar alınamayacağını” söyledi.

Putin ayrıca metindeki bazı ifadelerin muğlak olduğunu kabul etti fakat bildiri çok dikkatli bir şekilde yazıldığı için değiştirilmemesi yönünde görüş bildirdi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani de bildirinin kabul edildiğini belirterek toplantıyı kapadı.

Erdoğan: Türkiye, Suriye’nin bütünlüğü sağlanana kadar bölgede kalmaya kararlıdır

Erdoğan’ın üçlü zirvede yaptığı konuşma şöyle: “İdlib, sadece Suriye’nin geleceği için değil Türkiye’nin milli güvenliği ve bölgenin istikrarı için büyük önem arz ediyor. İdlib’e yapılan ve yapılacak bir saldırı felaketle, katliamla ve çok büyük bir dramla sonuçlanacaktır. Bölgedeki 3,5 milyonu aşkın sivilin tamamı bundan etkilenecektir. 10 binlerce sivil bombardımanlarda can verirken, gidecek başka yerleri kalmadığı için milyonlarcası bizim topraklarımıza sığınacaktır. Türkiye, mülteci ağırlama kapasitesini zaten doldurmuştur. Türkiye, özellikle Suriye’nin siyasi, coğrafi ve sosyal bütünlüğü gerçek anlamda sağlanana kadar bölgedeki varlığını korumakta kararlıdır.”

Putin: Suriye’nin yüzde 95’i teröristlerden kurtarıldı

Putin yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Suriye’nin yüzde 95’i teröristlerden kurtarıldı. Suriye hükümetinin topraklarının tamamı üzerinde kontrolü yeniden ele geçirmesi gerekiyor. Suriyelilerin kendilerinin ve ülkelerinin geleceğine karar vermeleri için gereken tüm koşullar oluşmuş durumdadır. Suriye’nin kuzeyindeki teröristler, kimyasal silah kullanımı da dahil provokasyon hazırlığındalar.”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İdlib’de terörle mücadeleye girmek kaçınılmaz

Ev sahibi İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise şunları söyledi: “Bu zirvenin başarılı olacağını umuyorum. Suriye krizinin çözümünün barışçıl yollarla sağlanabileceği düşüncesinin etkili oyuncular tarafından benimsenmesinden dolayı mutluyuz. Astana sürecinin garantör ülkeleri, sonuna yaklaşan Suriye savaşını tamamen bitirmeye yardımcı olabilir. İdlib’de terör mücadeleye girmek kaçınılmaz, herhangi bir sivil can kaybının yaşanması bizim için kabul edilemez. Suriye’de barışa ulaşmak için terörle, kökleriyle ve dış müdahaleyle mücadele etmek gerekiyor.”