Cumartesi Anneleri’nin eyleminin yasaklanmasının ardından İçişleri Bakanı’nı arayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, eylemin bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklandığını söylemişti.

İçişleri Bakanı Bakanı Süleyman Soylu, bugün 104. Dönem Kaymakamlık Kursu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumartesi günü 700. oturumunu yapmak üzere İstanbul Galatasaray Meydanı’nda toplanmak isteyen Cumartesi Anneleri’ne yasak getirilmesi hakkında konuştu.

Soylu, “700’üncü gösterilerine izin vermedik doğru. Çünkü artık bu istismarın bir son bulmasını istedik. Bu ikiyüzlü kandırmacanın son bulmasını istedik. Ne yapsaydık anneliğin terör örgütü tarafından istismar edilmesine göz mü yumsaydık?” dedi.

Soylu “Annelik kavramı üzerinden bir mağduriyet oluşturup, hem teröre bir mağduriyet maskesi giydirmeye çalışıyorlar, hem de toplumu ayrıştırmaya çalışıyorlar. Galatasaray Meydanı’nın, terör örgütlerinin sözde ortak meşruiyet alanı haline getirilmesine müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Cumartesi Anneleri’nin her hafta gerçekleştirdiği eylemlerin 700. sünün bu cumartesi “Beni bul anne” çağrısıyla düzenlenmesi planlanmış fakat Beyoğlu Kaymakamlığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla eylemi yasaklamıştı.

Polis, oturma eylemini gerçekleştirmek üzere Galatasaray Meydanı’na gitmek isteyenlere göz yaşartıcı gaz ve boyalı mermi ile müdahale etmişti.

Cumartesi Anneleri ve onlara güç vermek isteyenler yine de Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelirken, polis toplananlara sert müdahalede bulunmuş, yaklaşık 50 kişi gözaltına alınmalarının ardından akşam saatlerine doğru serbest bırakılmıştı.