Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) bir kaynak, Bağdat’ın peşmergenin Kerkük bölgesinden tamamen çekilmesi için 48 saat süre verdiğini iddia etti.

Sputnik Türkçe’de yer alan habere göre, IKBY’den bir kaynak Sputnik’e, Irak hükümetinin peşmergenin Kerkük bölgesini terk etmesi ve Irak ordusunun kontrolüne teslim etmesi için 48 saat süre verdiğini öne sürdü.

Peşmerge güçlerinin Kerkük bölgesindeki Başir ve Taziye köylerinden çekildiğini belirten kaynak, çekilmenin taktiksel nedenlerden dolayı yapıldığını aktardı.

Kaynak, bölgeye peşmerge takviyesinin yapıldığını ve tüm güçlerin alarma geçirildiğini ama saldırı gerçekleştirilmeyeceğini, zira başlıca görevlerinin güvenlik olduğunu da belirtti.

Sponsorlu
Kürt Peşmergeler

Öte yandan Peşmerge Sözcüsü Cabar el Yavir, Sputnik’in bu haberini yalandı. Peşmerge Sözcüsü Yavir, Kerkük bölgesinden çekilmeleri yönünde Bağdat’tan ültimatom almadıklarını söyledi. Yavir, “Bu yönde resmi hiçbir şey yok” cümlesini kurdu.

Bu tür ültimatomların Irak ordusunda yerel komutanlar seviyesinde dile getirilmiş olabileceğini belirten el Yavir, “Ama merkez askeri yönetim bu tür talepte bulunmadı ve Irak vatandaşlarına karşı güç kullanmayacağı sözünü verdi” diye de ekledi.

Ayrıca IKBY’nin Kerkük bölgesine güç takviyesi yapma niyetinde olduğu iddiaları yalanlayan el Yavir, “Hiçbir seferberlik söz konusu değil. Evet, IŞİD’e karşı uzun bir cephe hattımız var, uzunluğu bin kilometreden fazla. Bu cephe kalıyor. Bazen güçlerin bulunduğu yerler değişebilir ama bu hatta yeni güçlerin yerleştirilmesi söz konusu değil” dedi.

48 Saat İçerisinde 6 Şart

Öte yandan DHA’da yer alan bir habere göre, Irak merkezi yönetimi IKBY’ye 48 saat sürenin yanında bir de 6 şart öne sürdü.

Bağdat hükümetinin KYB’den talep ettiği 6 madde ise şöyle:

  • Tüm Petrol kuyularını,yataklarını ve şirketlerin kontrolü Irak ordusuna geçecek.
  • Peşmerge’ye teslim olan IŞİD militanlarını Irak ordusuna teslim edilecek.
  • Peşmerge’nin ve Kürt yönetiminin kontrolünde olan Kerkük’ün tüm bölgeleri ile IŞİD’ten geri alınan bölgeleri de derhal Irak ordusuna teslim edilecek.
  • K1 Keyvan askeri karargahını Irak ordusuna derhal verilecek.
  • Kerkük Havaalanını Irak ordusuna teslim edilecek.
  • Kerkük valisi Necmettin Kerim görevden alınacak.

[via Sputnik Türkiye]