Sosyal medyada sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik yapılan saldırıları öven ve destekleyenleri tespit etmek amacıyla bir ekip kuruldu.

İstanbul’da bulunan bir gece kulübüne yönelik yapılan saldırı sonrasında yapılan paylaşımlar sonrasında yargı ve emniyet harekete geçti. Reina’da 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından sosyal medyada saldırıları destekleyen paylaşımları belirlemek için emniyet, özel ekip kurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama,’ ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlattı.

10 Kişilik Ekip Paylaşımlara Bakıp Kayıt Oluşturacak

Soruşturma kapsamında sosyal medyada saldırıları öven paylaşımların tespit edilmesi için beşi Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne, beşi de Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan 10 kişilik bir ekip oluşturuldu.

Sponsorlu

Öte yandan sosyal medyada rumuz kullanarak açılan hesaplardan yapılan paylaşımlarla ilgili şüphelileri bulmak amacıyla Twitter ve Facebook ile temas kuracağı da bildirildi.

Başbakan ve Bakanlar Uyardı

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, “Özellikle sosyal medya mecrasını kullanan kardeşlerime önemli bir uyarım var. Sosyal medya sorumsuz medya değildir. Başınıza bela olabilir” ifadelerini kullandı.

Başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Beşiktaş ve Reina saldırılarının ardından 347 sosyal medya hesabı hakkında soruşturma başlatıldığını ve 92 kişi hakkında işlem yapıldığını açıklamıştı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, sosyal medyadan terör örgütlerini övmenin suç olduğunu söylemişti.