2014’te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimini neredeyse doğru tahmin eden, Hakan Bayrakçı’nın sahibi olduğu SONAR Araştırma Şirketi, 24 Haziran seçimleriyle ilgili son anket sonuçlarını paylaştı.

Ankete göre Muharrem İnce oylarını rekor bir şekilde artırmaya devam ediyor.

Anketin 29 Mayıs – 3 Haziran 2018 tarihleri arasında, 26 ilde, 3000 kişi ile gerçekleştirildiği ifade edildi.

Sponsorlu

ANKETE GÖRE; İLK TUR NASIL OLACAK?

SONAR’ın araştırmasında 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimi için Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 48.30, Muharrem İnce’nin yüzde 31.40, Meral Akşener’in yüzde 9.50, Selahattin Demirtaş’ın yüzde 8.20, Temel Karamollaoğlu’nun yüzde 2.10 ve Doğu Perinçek’in yüzde 0.50 oy alacağı öne sürüldü.

Haber görseli

ANKETE GÖRE; İNCE İKİ HAFTADA 10 PUAN ÇIKTI TESPİTİ

Araştırmada “Muharrem İnce, son iki haftada 10 puan yükselmiştir. Bülent Ecevit’ten sonra (1977) CHP’nin ulaştığı en yüksek oy oranı” tespitinde bulunuldu.

ANKETE GÖRE; PARTİLERİN OY DURUMU NASIL?

SONAR’ın anketine göre 24 Haziran’da Cumhur İttifakı yüzde 49.3, Millet İttifakı yüzde 39.5, HDP yüzde 10 oy alıyor.

Haber görseli

Cumhur İttifakı içinde AKP’nin oyu yüzde 42.2 MHP’nin ise yüzde 7.1 gözüküyor.

Millet İttifakı’nda ise CHP yüzde 28.2, İYİ Parti yüzde 9.2 Saadet Partisi ise yüzde 2.1 oy alıyor. HDP’nin oyu ise tam baraj sınırı civarında gözüküyor. Yani HDP kitlesinin seçime katılım oranı ve oy kullanımı bu seçimde kilit öneme sahip.

ANKETE GÖRE; İKİNCİ TUR NASIL OLACAK?

SONAR’ın yaptığı ankette Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması ve adayların Erdoğan ile İnce olması durumu da araştırıldı.

Buna göre 8 Temmuz’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminde Erdoğan’ın yüzde 53.7, İnce’nin ise yüzde 46.3 oy alacağı düşünülüyor.

Haber görseli
SONUÇ BÖLÜMÜ

Gerçekleştirilen anketin sonuç bölümünde ise şu ifadeler kullanıldı:

“Bu bulgulara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi, 2. tura kalacaktır. Recep Tayyip Erdoğan’ın %40’ın üzerinde bir oy oranı ile ilk turun birincisi olacağı kesindir. Araştırmada çıkan sonuçlara göre Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ile finale kalacak isim olacaktır.”

Öte yandan bu anket sonuçlarına göre yine HDP kitlesinin vereceği kararın seçimin galibini belirleyeceği görülüyor. 2. tura kalınması halinde İnce ve Erdoğan, HDP kitlesine yönelik kampanyalarını yoğunluk verebilir.