Sokakta düzenlenen kınadan bir kare

20 Ağustos günü saat 22.50 sıralarında Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde düzenlenen bir sokak düğünü etkinliğine bombalı saldırı yapılması sonrasında İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

İçişleri Bakanlığı, Gaziantep saldırısı sonrasında düğün, nişan ve kına gibi toplu etkinliklerine terör örgütü tarafından yeniden saldırı yapılabileceği için bu tür kutlamaların sokakta yapılmasını yasakladı. Gaziantep saldırısında en son rakamlara göre 56 insan hayatını kaybetmişti.

Gaziantep'te düğün etkinliği sırasında patlayan bombadan sonra insanlar telaş içerisinde
Gaziantep’te düğün etkinliği sırasında patlayan bombadan sonra insanlar telaş içerisinde

Sokakta düzenlenecek etkinliklere getirilen bu yasak önce İslahiye sonra da İller İdaresi Genel Müdürlüğü aracılığıyla tüm il yönetimlerine tebliğ edildi. Yasak kararını alan Valilikler yerel medya ve anonslar ile halka duyurular gerçekleştirmeye başladı.

Sponsorlu

KAPALI MEKANLARDA YAPILACAK ETKİNLİKLER İÇİN EMNİYETE HABER VERİLECEK

Kapalı mekanlarda yapılacak düğün, nişan ve kına gibi etkinlikleri düzenleyen kişiler il veya ilçe emniyet müdürlüklerine en az 24 saat önce bilgi vermesi gerekiyor. Yasak kararına uymayıp etkinlikleri düzenleyen kişiler hakkında Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası uygulanabilecek.

Emniyete haber verildikten sonra olası terör saldırılarının önlenmesi amacıyla polis ve jandarma etkinliğin yapılacağı yerlerde önlem alacak.