16 Nisan referandumuna kadar partiler kıyasıya bir rekabet içine girmişti.

Siyasetçiler parti kampanya ve mitinglerinde kullandıkları cümlelerde artık birbirlerine rest çekme durumuna kadar geldi.

Öyle ki 2017 yılı başı itibariyle elimizdeki verilere göre, 4 siyasetçi ‘birilerine’ ‘ispatlanırsa istifa ederim’ restini çekti.

Yakın siyasi tarihimizin en önemli kararlardan birini aldığımız 16 Nisan referandumunda yeni anayasanın gelmesi için ‘evet’, eski anayasanın devam etmesi için veya daha sonradan değiştirilmesi için ‘hayır’ oyu kullandık. Netice olarak çıkan ‘evet’ oylarıyla anayasanın kısmen değiştirilmesi millet tarafından uygun bulundu.

Şimdi siyasetçilerin birbirleri için kullandıkları restleri inceleyelim.

1
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘Cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim!’ resti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan öncesi referandum çalışmaları için 27 Mart 2017 tarihinde Büyükçekmece’de toplu açılış törenine katıldı.

Erdoğan, yeni anayasayla birlikte gelecek olan değişiklikleri halka anlatırken şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı, muhtarı görevden alamaz. Asla böyle bir yetkisi yok. Ey Kılıçdaroğlu, yalan söyleme. Yalancının mumu 16 Nisan’a kadar yanar. Şu ana kadar 16 bin muhtarımızı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırladım. Hedef 55 bin muhtarımızı ağırlamak. Cumhurbaşkanının Meclisi fesih yetkisi yok, tamamen yalan. Ey Kılıçdaroğlu, sen bunu ispat edersen ben cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim. Diyor ki ’Cumhurbaşkanının Meclisi feshetme yetkisi var.’ Yalan söyleme. Cumhurbaşkanının Meclisi feshetme yetkisi yok. Ey Kılıçdaroğlu, şu hazırladığımız yasal düzenleme içerisinde böyle bir şey varsa bunu ispat et, ben cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim.”
2
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar

Şamil Tayyar’dan CHP’ye ‘Milletvekilliğinden istifa ederim!’ resti

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, 27 Mart 2017 tarihinde CHP’nin ‘Suriyelilerin sınavsız olarak üniversitelere giriyor’ yönündeki iddialarını sert bir dille eleştirdi.

Tayyar, CHP’ye şu sözlerle yüklendi:

“Asla sınavsız geçiş mümkün değildir, eğer içinizden herhangi biri özellikle gönlü CHP’de olan gazetedeki arkadaşlara sesleniyorum. Doğrudan sınavsız üniversitelere bir Suriyelinin alındığını bana ispat ederseniz, ben 24 saat içinde milletvekilliğimi bırakıp istifa ederim
3
Eski Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu AK Parti İstanbul milletvekili Burhan Kuzu

Burhan Kuzu’dan CHP’ye ‘İstifa edip ‘hayır’ oyu vereceğim!’ resti

AK Parti MKYK üyesi, Eski Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, 24 Şubat 2017 tarihinde Bursa’da üniversite öğrencilerine yeni anayasayı anlatırken CHP’nin ‘Yeni anayasada kuvvetler ayrılığı yok’ iddiasını sert bir dille eleştirdi. (Gerçi hep sert) 🙂

Kuzu, Uludağ Üniversitesinde CHP’ye şu sözlerle yüklenmişti:

“Bir anayasa hocası çıksın, bugün Türkiye’de vurgulanan modelde veya parlamenter modelde kuvvetler ayrılığı olduğunu ispatlasın, vekillikten istifa edip ‘hayır’ oyu vereceğim”
4
CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem

Eren Erdem’den AK Parti’ye ‘İstifa etmeye namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum’ resti

CHP’li Eren Erdem, 11 Ocak 2017 tarihinde TBMM Genel Kurulundaki kavgada bacağından ısırıldığını söyleyen AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta’nın ‘Bacağımı ısırdı’ sözlerine yanıt verdi.

Eren Erdem, Balta’ya şu sözlerle rest çekti:

“Şahıs bacağında bir ısırık olduğunu söylüyor. Epitel doku testi yaptıralım. Bazı milletvekillerinin iddia ettiği gibi, bu eylemi gerçekleştiren sonuçta ben çıkarsam, istifaetmeye namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum”