2013 yılındaki Nevruz kutlamasında yaptıkları konuşma sebebiyle “Terör örgütü propagandası yaptıkları” öne sürülen eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yargılandıkları davanın duruşması Ankara’da görüldü.

Demirtaş SEGBİS üzerinden verdiği savunmasında mahkeme heyetine tepki gösterdi.

Çözüm sürecinin başladığı 2013 yılının Newroz’unda Önder’in “Size Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın selamını getirdim” sözleri iddianamede yer alıyordu.

Duruşma salonuna Edirne’den SEGBİS ile bağlanan Demirtaş sözlerine, Sırrı Süreyya Önder ile avukatları ve duruşmayı takip etmek için gelenleri selamlayarak başladı.

Eski HDP Genel Başkanı, “Biz bu ülkenin eşit yurttaşlarıysak bizim siyasi kimliğimiz sizi ilgilendirmemeli. Savunma hakkımıza saygı duymanızı beklemek de hakkımızdır” dedi.

Demirtaş, “Parti şehitlerimi andım diye “terör propagandası yaptı” diyorsanız bin yıl ceza da verseniz sözlerimden geri adım atmıyorum. Ben parti şehitlerimizi andım. 3 Kürt kadın siyasetçi, yakın zamanda Paris’te katledildikleri için, onları da andım. Şiddeti övmedim.” dedi.

Mahkeme heyeti, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan Selahattin Demirtaş’a 4 yıl 8 ay Sırrı Süreyya Önder’e 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Selahattin Demirtaş hakkında açılan birçok dava ise devam ediyor.