15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yaptığı konuşmada kullandığı “Dışarıda yakaladıklarımızı ağaçlara, bayrak direklerine astıktan sonra cezaevlerine gireceğiz. Onları cezaevlerinde de asacağız” ifadeler nedeniyle ‘suç işlemeye alenen tahrik etmek’ suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in beraatine karar veren mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı.

Daha önce organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Sedat Peker’in “Halkı suç işlemeye tahrik” suçlamasıyla yargılandığı ve beraat ettiği davanın gerekçeli kararında Peker’in kurduğu cümleler savunuldu.

İstanbul Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 21 Haziran’da verdiği beraat gerekçesinde Peker’in bu sözleri Gülen yapılanması üyeleri ve sempatizanları hakkında söylediği, bu sözlerden “genel olarak devlet ve hükümete karşı yeni bir darbe girişiminde ya da eylemde bulunulması halinde milletin aynı şekilde ve daha şiddetli olarak karşılık vereceği anlamının çıktığı” belirtildi.

Hakim Volkan Çetinkaya karar metninde “Bu sözlerin de herhangi bir suç oluşturmadığı, zira ismi ne olursa olsun terör örgütlerine karşı devlet ve milletin yanında olmak her Türk vatandaşının borcu ve görevi olduğu, sanığın bu görevini kendi dünya görüşü çerçevesinde, yargılamaya konu sözleri ile kendince ifa ettiği, anılan bu sözleri sarf ettikten sonra herhangi bir şiddet içerikli olay ya da eylemin de baş göstermediği anlaşılmakla, sanığın beraatına…” ifadelerini kullandı.

‘Onları en yakın bayrak direğine asacağız’

Sedat Peker, yargılamaya söz konusu olan konuşmasında “Diktatör dedikleri sayın cumhurbaşkanımıza dua etsinler, yüce Allah korusun, eceliyle bile olsa bu dünyada misafirliği biterse sayın cumhurbaşkanımızın, onlar diktatör neymiş görecekler” ifadelerini kullanmış ve şunları söylemişti:

“Onlara yakınlık duymuş, onlarla yol almış, onlarla yolunu ayırmamış bütün herkesi en yakın bayrak direklerine, ağaçlara açacağız. Cezaevleri bir gün basılacak, dışarda yakaladıklarımızın hepsini astıktan sonra onları cezaevlerinde de asacağız. Azrail’in yardımcısı olabilmek için memuriyet dileyin yüce Allah’tan.”