24 Haziran günü için belirlenen seçim yasakları resmen başladı.

YSK’da seçim hazırlığı mı var?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimine göre, seçimlere yönelik propaganda yapma imkanı saat 18.00’de sona erdi. YSK, bu saatten sonra yasakları devreye koydu.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesinde propagandanın oy verme gününden önceki 10’uncu günün sabahında başlayacağını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona ereceğini belirtiliyor.

Buna göre, oy verme gününden önceki gün (23 Haziran) saat 18.00’den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

Ayrıca oy verme günü olan 24 Haziran Pazar günü saat 06.00’dan 24.00’a kadar alkol satışı yasak olacak.

Emniyet ve asayişi korumak görevi olanlar dışında kimse köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.

Oy verme günü oy verme süresi boyunca kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi umumi eğlence yerleri kapalı olacak.

Eğlence görevi gören lokantalarda ise sadece yemek verilebilecek. Seçim yasaklarına ve kurallarına uyulması şartı ile saat 18.00’dan sonra alkolsüz düğün yapılabilecek.

Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, isterse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de sonlandırabilir.