24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen seçimler için Paris’teki Türkiye Başkonsolosluğu’na giden gurbetçi bir vatandaş kendisine verilen oy pusulasını görünce şok oldu.

YSK’da seçim hazırlığı mı var?

Pusulanın AK Parti’ye mühür basılmış halde verildiği öne sürüldü.

Sandık başkanı ve 4 görevli tarafından imzalanan tutanakta pusulaya mührün ‘sehven’ vurulduğu iddia edildi.

Yurt dışında yaşayan seçmenler için oy kullanma işlemleri sürerken, Paris’ten mühürlü pusula haberi geldi.

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi için Paris’teki konsolosluk binasına oy kullanmaya giden bir seçmene, sandık görevlileri tarafından pusula ve zarf kapalı bir şekilde teslim edildi.

Seçim sandığı (FOTO:IBRAHIM LALELI/ANTALYA-DHA)

İddiaya göre; oy kullanmak için kabine giren seçmen, oy pusulasında AK Parti’nin bulunduğu yere mühür basılı olduğunu gördü ve hemen duruma itiraz etti.

Yapılan itirazının ardından video çekip olayı anlatan vatandaş, “Cumhurbaşkanlığı için hazırlanan pusulada herhangi bir sorun yoktu. Ama partilerin yer aldığı oy pusulasında AKP’ye mühür vurulmuştu. Ben hiçbir seçimde AKP’ye oy vermedim. Gerekli itirazlarımı da gerçekleştirdim” ifadelerini kullandı.

“MÜHÜR SEHVEN VURULDU”

Sandık görevlileri tarafından tutulan tutanakta ise pusulaya mührün ‘sehven’ vurulduğu öne sürüldü.

Sandık başkanı ve 4 sandık görevlisi tarafından imza altına alınan ve resmi mühürle onaylanan tutanakta şu ifadeler eyer verildi: “11.06.2018 Pazartesi günü sandıkta sehven milletvekili pusulası üzerine evet mührü vurulmuştur. Bu pusula kenara ayrılmıştır. Fakat sandık memuru tarafından bu pusula gelen bir seçmene verilmiştir. Seçmenin uyarısı ile bu pusula tekrar muhafaza altına alınmış tutanak tutulmuştur. Seçmene yeni bir pusula verilerek seçmenin oyunu kullanması sağlanmıştır”

mehmet2

“KONTROL ALTINDA”

Sandık Gücü Platformu yöneticilerinden, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ise konuyla ilgili bir mesaj paylaşarak, “O sandıkta CHP, İYİ Parti temsilcileri var. Hatalı oy kullanıp olay çıkarma daha yüksek ihtimal. Durum kontrol altında dostlar” dedi