Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin kuzeyinde devam eden operasyonların zamanlamasına ilişkin tartışmaya değinerek, talimatın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir yıl önce verildiğini ve planlamanın başladığını açıkladı.

Canikli, “Bir sonraki sürece geçiyoruz” diyerek, Irak’ın kuzeyinde ilk kez üs bölgeleri oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan Canikli, Kemal Kılıçdaroğlu’nın “Seçim zamanı operasyon yapalım, oyumuz artsın diyorlar.” değerlendirmesine ilişkin ise şunları söyledi:

“Kuzey Irak’tan teröristler devamlı saldırıyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun çıkıp bunu itibarsızlaştırmaya, aslında teröristleri korumaya yönelik bir çaba içerisine girdiğini görüyoruz bir kez daha. Çok üzüntü verici bir hadise.”

Canikli, Muharrem İnce’nin “Seçilirsem apoletlerini sökeceğim” dediği 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel’i de savunarak, “Afrin’e girdiği için, teröristleri temizlediği için şimdi onun intikamı alınıyor. Muharrem İnce’nin ne morale ihtiyacı var? Esas fedakarlığı yapan askerlerimiz ve onların komutanları. Esas morale ihtiyacı olan onlar.” ifadelerini kullandı.

İnce, bir iftar etkinliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini eleştiren sözlerini alkışlayan Temel ekseninde başlayan tartışma için, “Ne demek yani, sadece askerin mi morale ihtiyacı var? Siyasetçinin morale ihtiyacı yok mu? Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar ya! Benim moralim ne olacak? Asker de benim moralimi düşünecek” değerlendirmesini yapmıştı.

Savunma Bakanı Canikli, bedelli askerlikle ilgili bir çalışmanın olmadığını da belirterek, “Cumhurbaşkanımız, başkomutanımız son noktayı koydu. Seçim sonrasında konuşulacak, gündeme gelecek, bunu söyleyebiliriz.” dedi.