25 Eylül’de yapılan ‘bağımsızlık referandumundan’ evet çıkması durumunda bile ertesi günlerde bağımsızlık ilan edilmeyecek.

Bu durum son günlerde sıkça dile getiriliyordu. Son olarak Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani’nin açıklamalarına göre, kuvvetle muhtemel bağımsız Kürdistan’ın ilan edilmesi ileri bir tarihe ertelenecek.

Neçirvan Barzani, “Referandum asla 26 Eylül’de Kürdistan devletini ilan edeceğimiz anlamına gelmiyor” açıklamasında bulundu.

[via © AFP 2017/ SAFIN HAMED]
Başbakan Barzani, bağımsızlık referandumunu değerlendirirken, “Bugünkü süreç, Irak Kürdistanı çerçevesindedir. Komşu ülkelerle ilgili olduğu şeklinde anlaşılmasını istemiyoruz. Bağdat’tan ümidimizi kestiğimiz için bu yola girdik. Kürdistan’da yaptığımız, asla Türkiye için tehdit değildir. Türkiye’nin bizi anlamasını bekliyoruz.” cümlelerini kurdu.

Erbil’e bağlı Pirman ilçesinde ailesi ile birlikte oy kullanan Başbakan Barzani, gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Barzani, bugün IKBY bölgesinde görülen durumun sonraki gün bağımsızlık ilan edeceği anlamına gelmediğini vurgularken, “Referandum sınırları belirlemek için değildir. Komşu ülkelere, bölge için istikrar unsuru olduğumuzu gösterdik. Bağdat’a mesajımız Bütün konuları diyalogla çözmek isteğimizdir. Kürdistan’da bugün tarihi bir gün. Kürdistan halkı ve Kürdistan’da yaşayan azınlıklar geleceğini belirliyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Kararı ile İlgili Değerlendirmelerde Bulundu

Başbakan Binali Yıldırım TV kanallarının canlı yayınına katıldı.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın açıklamalarına yanıt olarak konuşan Başbakan Neçirvan Barzani, Türkiye ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu, en zor dönemlerinde kendilerine hep yardım ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Müteşekkiriz. Bugünkü süreç, Irak Kürdistanı çerçevesindedir. Komşu ülkelerle ilgili olduğu şeklinde anlaşılmasını istemiyoruz. Bağdat’tan ümidimizi kestiğimiz için bu yola girdik. Kürdistan’da yaptığımız, asla Türkiye için tehdit değildir. Türkiye’nin bizi anlamasını bekliyoruz. Referandum, asla 26 Eylül’de Kürdistan devletini ilan edeceğimiz anlamına geliyor. Sayın Cumhurbaşkanı ve tüm Türkiye ile ilişkilerimiz çok iyi.

Türkiye zor günlerde hep yanımızda oldu. Türkiye bunu kendisi için tehdit olarak görmedi. Asla ne Türkiye ne de başka bir ülke için tehdit değiliz. Türkiye’nin Irak’la yaşadığımız sorunları anlamalarını istiyoruz. Türkiye bunu kendisi için tehdit olarak görmemeli. Asla ne Türkiye ne de başka bir ülke için tehdit değiliz.” ifadelerini kullandı.

Peki Bağımsız Kürdistan Ne Zaman İlan Edilebilir?

Bağımsızlık için yapılan referandumda sorulacak “Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürt yerleşimlerinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusuna halkın çoğunluğu ‘evet’ derse muhtemelen Bağımsız Kürdistan 21 Mart 2018 Newroz’unda ilan edilecek.